Parfüm seçmenin kılavuzu mu olur?! Hayır olmaz:) Ya da “kılavuzu karga olanın“dan fazlası başınıza gelmez sevgili Styleboomerlar:p  Çünkü parfüm her tende, her kadında başka durur, başka kokar. Kısacası sizin için doğru parfümü bulabilecek tek kişi yine sizsiniz:) Konu parfümse elbette Suskind’in “Koku” kitabını alıp defalarca okumanızı da buraya sıkıştırıvereyim:) 
Parfüm neymiş, nasılmış, niye bazısı bana mis gibi kokarken siz burun kıvırıyormuşsunuz bi anlayalım; parfüm alışverişi yaparken dikkat edilecek noktalara hazır “Yaşasın Cuma” modundayken bi güzel eğilelim derseniz sizi benim yıllardır kullandığım ve artık bütünleştiğim biricik COCO MADEMOISELLE’imin başrolde olduğu fotoğraflar eşliğinde bu posta davet ediyorum!

Parfüm seçmek kolay değil, çeşit çok, koku almak ve o kokuya inanmak zor. Herkesin kendine özgü bir ten yapısı var ve seçtiğiniz parfüm bu ten yapısıyla uyum göstermeli. Bu kadar mı? Hayır bence parfüm aynı zamanda ruhunla, kişiliğinle de uyum göstermeli. Kısaca seçmek daha da zor:) 

Önce parfüm denince akla gelen 3 ana grubu bir ele alalım, ne istediğimize buradan başlayalım:
  • Eau de Parfume – % 10-%20 oranında konsantre parfüm içerir, kalıcılığı fazla, kokusu güçlüdür.
  • Eau de Toilette – %5-%15%  oranında konsantre parfüm içerir , yoğunluğu ve kalıcılığı nispeten daha az, o sebeple de daha ekonomiktir.
  • Perfume – %15-%40 oranında konsantre parfüm içerir . En güçlü ve en pahalı ve en kalıcı olandır, öyle ki 1 minik damlası tüm gün yeterli olur. Bunları bulmak da karşılamak da kolay değil:)

Ve parfümler 3 koku yayma aşamasına sahipmiş: 
  • Üst (Tepe) Nota: Bu parfümü sıkar sıkmaz duyduğumuz o ilk andaki kokuymuş. Kısacası ilk izlenimimizmiş, ama dikkat bir o kadar da çabuk solan kısmı imiş.
  • Orta (Kalp) Nota: Parfümü sıktıktan 1 saat ya da daha uzun süreden sonra aldığımız koku imiş. Parfümüm olgun ve yıllanmış kısmını temsilen.
  • Alt (Baz) Nota: Yaklaşık 30 dakika sonra bu dip notanın kokusunu alırmışız. Orta nota ile karışarak parfümün ana temasını oluşturumuş. Koku olarak çok zengin olan bu nota imiş. 
Gelelim parfüm alırken dikkat edileceklereee:) Dı dı dı dımm
  • Parfüm denemek için en uygun zaman akşamüzeri yani koku alma duyusunun zirvede olduğu saatler! Ayrıca kış mevsiminde de yaz mevsimine göre daha güçlü koku alıyormuşuz (gerçi kışın soğuktan burnumuz düşüyor bu nasıl oluyor:o) 
  • Parfümü sıktıktan sonra en az bir saat tenimizde olgunlaşması için beklememiz gerekiyormuş, yani öyle kahve kokladım oh aman şunu da dirseğime sık, bi kahve daha kokladum bunu da kulağıma, onu da dizime yok! Kokuların asla karışmaması gerekiyormuş ve denedikten 1 saat sonra o parfümle ilgili karar vermemiz en doğrusuymuş. Bu süreçte parfümdeki alkol  uçarken, parfümün özü tenimizdeki kimyasallarla etkileşime girerek gerçek kokusunu veriyormuş. Ondan sebep aynı parfüm hepimizde farklı kokmakta! 
  • Parfüm denemeye gitmeden önce yediğimize içtiğimize de dikkat etmeliymişiz, ya kadın olmak ne zor, yemene içmene karışılmadan bi parfüm bile alamıyosun oeh! Neyse öyle baharatlı, bol acılı ve yağlı yiyecekler ten kokumuzu kısa sürede olsa değiştirdiğinden parfümün kokusuna yansıyarak bizi yanıltabilirmiş. Sıra gecesinden çıkıp parfüm denemeye gitmiyoruz tamam:)
  • Yazın daha fresh kışın ise daha tatlı kokular öneriliyormuş. 
Tıpkı ben ve benim COCO MADEMOISELLE’imle ilişkim gibi, bir çok kadın için parfümü imzası gibidir ve bir parfüme bağlanıp asla değiştirmez:) Hatta sen artık o sayede “sen” kokarsın. Yine de işi bilenler özellikle gündüz ve gece parfümünün farklı olmasını öneriyorlar, ben yemiyorum hıh! 
Yine de hep aynı parfümü kullanan, seven o sadık kadınlardansanız ama bir değişiklik için de kıpırdanıyorsanız  Scentmap isimli site şu anki parfümünüzü yazdığınızda sizin sevebileceğiniz önerileri 3 basamakta çıkarıyor. İlgilenenler buraya TIK TIK :)

[Kaynak: Scentmap, The New Perfume Handbook-Nigel Groom, Wikipedia]

As summer approaches I got a lot of questions about how to choose the corrext perfume. Well there is no exact rule but some tips. I am a very committed woman that I never ever use one other than Coco Mademoiselle, but you can use the link written in caps above to find some perfume suggestions just for you:)


"Parfüm Seçme Kılavuzu" postu İçin hiç yorum yapılmamış..

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu