2IMG_7224

Farketmiş olacaksınız bu ara ne Twitter’da şakıyorum ne Instagram’da coşuyorum zira ne işaret parmağımda instagrama foto yüklemek üzere “ileri”ye basacak hal var, ne 10 parmağımda twitterda 140 karakteri bulacak güç var:) Sebebi rekor enerji seviyelerine ulaşan ve nasıl oluyorsa hiç yorulmayan #babyboom ! Bu ay itibari ile bir de ek gıda serüvenine başladık ki, minik gurmemiz mis gibi büyüsün, güzel ve sağlıklı kilo alsın derdinden bende ne kalori kaldı, ne yağ ne karbonhidrat. Enerjik annenin sonunu enerjikötesi oğlan getiriyormuş meğer. Kendim için yapabildiğim tek şey koşa koşa MyClub’a gidip, orada 1 saatcik ısınma, güçlenme, gevşeme ritüelimi gerçekleştirip yine koşa koşa eve dönmek.   Bu postun konusu da o çok merak edilen sorunun bendeki cevabı: doğum sonrası kilolar nasıl gitti, nasıl bir anda havaya uçtu, ne yaptım da böyle oldum:p

Aslında anne adaylarına bir tek şey söylemek istiyorum:  hamilelik öncesine birebir dönmek şart değil, kilolarını versen de bir daha asla hamileliğinden önceki kadın olamayacaksın, çünkü artık çok daha güzel bir kadınsın:) Annene bir bak, sence dünyanın en güzel kadını değil mi:)?

2IMG_7239

Hamile kalmadan öncesine dönelim: o zamanlar ben 48 kiloyum, yemek yemek günümün önemli bir parçası değil, hatta bazen yemesem de oluyor, valla ölünmüyor tadındayım. Etle çok aram yok, sebzeciyim daha çok. Kahvaltılarım Nesfite talim, ama yanında yumurtam sıcak. Suyumu, sütümü, balığımı hiç ihmal etmiyorum, çay kahve kola ve hatta katkı maddeli (günde 1 Magnum ya da 1 bar çikolata ve arada sırada gelen Eti Finger bisküvi krizim dışında) hiç bir raf ürünü tüketmiyorum(çocukluğumdan beri böyle) ama evet öğün atlamayı baya huy ediniyorum (evlendiğimden ve artık önüme yemek konmadığından olacak:p), alkol olayını bırakalı 5 sene olmuş bir tek arada rakı keyfim var o kadar.  Bebeği öğrendiğimde doktorum “13 kilo” ile bu işi bitirelim diyorum anne adaylarıma hep ama sen epey zayıfsın dahası demir açısından da çok eksiğin var dedi, hadi senin için 15 kg.ya kadar çıkalım ama fazlası fazla. Takip eden biricik Boomerlar biliyor haftada 5 gün pilatesini ve 3 gün kardiyosunu yapan ben hamileliğimi hava buz da olsa günde 30 dakika yürüyüş ve haftada 3 kez hamile yogası yaparak geçirdim. Esas değişiklik ise yeme içmemde oldu: ızgara etler, litre litre sular, yeşil çiğ sebzeler eksiksiz tüketildi, o besin piramidi sonunda teoriden pratiğe dönüşebildi. Ye tatlıyı doğur hakkıyı derler ama bende tam tersi oldu, canım hiç tatlı çekmemeye başladı (son 2 hafta tüm İstanbul pastanelerinde Alman pastası arama kısmı hariç) , öte yandan çayı hiç sevmezken çay içme isteği geldi. Bu sebeple 38 haftayı 13.5 kilo ile tamamlayan ben 40. haftanın sonunda 16 kilo olarak bir sabah doğum sancısına uyandım:) Akşam yemeğinde eşimin yuvarladığı kurufasulyenin yüksek empati huyum sayesinde bende gaz yaptığını düşünerek bi 10-15 dk geri uyudum. Taa ki doğuruyo da olabilir miyim e hamileyim ben yahuyu hatırlayana kadar.

2IMG_7130

Esas kısma gelelim, peki bu kilolalar nasıl gidiverdi. “ay lütfen emzirerek deme güldürme” diyecek olanlar varsa şimdiden uyarayım, evet çoğu öyle gitti. İlk 2 ay yürüyüşten başka bir şey yapmam yasaktı, özellikle eforlu spor yapmak, karın ve bele yüklenecek egzersizler çalışmak külliyen yasak. Zaten yeni anne olmuşsun, dünyan şaşmış, bir sürü şeyi yeni öğreniyorsun ve sana göbekten bağlı bir yavrucaklasın bundan ala efor mu olur? Hele o lohusalıktaki ateş aman aman! O ilk 2 ayda epey kilo verdim, ve ben bunu 4 şeyle açıklıyorum: 1) emzirme (2 saatlik spora eşdeğer kalori yaktırıyor, 600 kalori gibi bir şey, bir de oğlun varsa bence daha çok:p ) 2) günde 45dk tempolu başlayıp yavaşlayan yürüyüş 3) hamilelikteki sağlıklı ızgara, sebze vb menülere devam (hanımlar kabul edelim pasta börek süt yapmıyor! ) ben tatlı krizlerimi komposto ve bitter çikolata ile çözdüm 4) genetik (2 çocuklu annem şu an 34 beden ama tabii bunu bahane de etmemek lazım)

Photomyclubb

2 ayın sonunda doktor kontrolüm geldi çattı: aklımdaki en önemli soru şu ben ne zaman spora başlayabilirim? Instagramda vs paylaştığım fotolardan üzülerek şunu tespit ettim: spor bizim kadınlarımız için sanıyorum “bir an önce kilo vermek ve eski haline dönmek için bebeğini bile düşünmeyen manyak anne”lerin yaptığı bir şey sanılıyor.  Hiçbir zaman kilo problemi yaşamadığım halde sporumu hep yaptım. Benim için spor kilo vermek için değil (tabii bu kısmı da şahane) ama kafa olarak, vücut olarak rahatlamak, esnemek, özellikle de sürekli masa başında dirsek çürüten ya da uzun saatler ayakta kalmamı gerektiren her 2 işim dolayısıyla kuvvetlenmek için vazgeçilmez. Şimdi buna bir de bebeğim eklendi, onu taşımak, sarmalamak, onunla koşturmak kolay değil:) Bir seansa giderken öyle keyifli gidiyor ve çıkışında o yorgunlukla öyle mutlu oluyorum ki! Beni spora ilk seferlerde sürüne sürüne giden, atlatmak için türlü bahaneler üreten ama bir alıştı mı hoplaya zıplaya devam edenler eminim çok iyi anlayacaktır.

Doktorum herşey gayet iyi, normal hayatına devam edebilirsin, sporunu da yapabilirsin dedi. Bu noktada önümde 2 sorun vardı: birincisi emziren ve uyku sorunu da olan bir anne olarak nerede duracağımı bilebilecek miydim (laktik asit meselesi) ikincisi yeni taşındığım semtimde nereye gidecektim ki bu hassas durumumu da göz önünde bulundursun. İkisinin de cevabı beni bir kişisel eğitmenle konuşa anlaşa bu işe başlamalıyıma götürdü ve ben de özellikle PT konusunda pek dillere destan olan MyClub’a gittim. Mükemmel bir karar vermişim.

Öncelikle buradan sosyal mecralarla pek işi olmayan belgesel tadındaki hocama teşekkür göndereyim. Beni çok iyi anladı, emziren annelerin sporla birikebilecek laktik asit sonucu sütünün tadının bozulma ihtimali konusunda bilgili, bebeğimle benim sağlıklı beslenme ilişkimizin devamı temelinde beni çalıştırıyor, ne kadar ter atacağıma kadar, ne zaman ne derece kardiyo yapabileceğime kadar, bir bebekle hayatımı devam ettireceğim için vücudumu ne derece güçlendirip yine de esnek kalmasını sağlayacak kadar dikkatli, bilgili ve profesyonel. Esasen bir kaç kez farklı hocalarla da derse girdiğim için MyClub hakikaten bu işte çok iyi olmayı misyon edinmiş. 2. aydan bu yana hocamla reformer pilates yapıyorum, ama hayır öyle hemen reformer atraksiyonlarına girmedik, çook ama çooooooook uzun saatleri sanki matın üzerinde yapar gibi minik minik ama sabırla yaptık. 4. ayda 50 dakikalık seansımın yanına hafif bir kardiyo kattı, eğimli yürüyüş. 5. ayda bunun temposunu artırdık. Özellikle omurga, sırt, bel çalışıyor; karın ve kalçayı yanına katıyoruz.

Bazıları “iyi de cicim Türkiye’de yaşıyoruz herkesin senin gibi PT ile çalışacak imkanları yok” diyecektir, evet doğru, olamayabilir, istediğim ama elde edemediğim bir sürü şey var maalesef benim de, bu onlardan biri olmadı. Yine de tüm bu yazı boyunca anlattıklarım içinde sanıyorum PT kısmını çıkarsak da amacımızın ne olduğu belli:)

Şu an 50kg.yum ve kendimi iyi, sağlıklı hissediyorum, hamilelik öncesi ince belime de hamilelik öncesi figürüme de kavuştum, sadece bu defa biraz daha yuvarlak hatlıyım diyelim, sanırım emzirdiğim sürece de öyle olacak:p Göbeğim kalmamakla birlikte yeni bir şey olarak, gaz yapan ya da hazmı zor olan bir şeyler yediğimde karnımda şişlik oluyor, eskiden hiç böyle bir derdim yoktu:) O yüzden henüz bandage elbiseler giyecek kadar da değilim hehe.

Hamilelik, öncesi, sonrası konularında yazmayı çok sevmediğimi biliyorsunuz, çünkü bence hiç bir anne adayı kendini bir diğeri ile, diğerinin yaşadıkları, başardıkları ya da başaramadıkları ile, diğerinin süreci ile kıyaslamamalı. Bunu hem saçma hem tehlikeli buluyorum. Bu yazıyı daha çok kendi hikayemi size anlatmak adına yazdım. Ve bence hamilelikte dikkatli beslenme/ kilo alma, doğum sonrasında sıkıcılık boyutundaki bir yeme içme düzeni, emzirme ve yeterli egzersiz/yürüyüş ile hamilelikte alınan kilolar o kadar da sorun olmayacaktır."Hamilelik Kiloları Nereye Gitti?" postu İçin 17 yorum yapılmış.

 1. saxurka diyor ki:

  Tek soz! Harikasin. Ben hic yapamadim spor cunki hemen sabah 8 aksam 7 calismaya basladim(((( kilolar da gitmedi (((((

 2. Enda diyor ki:

  Bence başından gelmiş geçmiş biri olarak hamilelik-annelik öğretilerin çok güzel hiç acıtasyon yapmadan, ahlayıp vahlamadan bize yol gösteriyorsun, bunlar için teşekkürler.
  Spor benim için başlangıcı hep sancılıı, sonra da sürdürülebilmesi zor olmuştur. Ter dökmeyi ne kadar seviyorsam da kilolu olduğum için sanıyorum duygusal spor eşiğim biraz düşük zaman zaman çeşitli neden ve bahanelerle bırakıyorum. Üstelik evde koşu bantı varken bile..
  Ancak şimdi yk. 2 haftadır Esra Banguoğlu Oğut ile online yoga yapıyorum zaten olumlamacı ruhuma, olumlamacı bir de beden kattım mı benden alası yok! Tek hedefim bu yogaları devam ettirmek şuan, ilerde koşu bantına pıtı pıtı çıkmak ve belki de bir gün bana da gerek bir PT :))

  Biraz içimi döktüm boom’cum mjz mjz sana da baby’ne de :)

  Enda,
  http://www.detailsbyenda.blogspot.com

 3. Minikkus diyor ki:

  ne tatlısın sen yaaa:)
  dün doktor kontrolüne gittim. ilk 5 ayı sadece 2 kilo ile kapatıp, 7. ayın sonunda 9 kiloya ulaştıgım icin doktorum biraz azarladı beni:) Neyseki bizim tombul prenses iyi gelişiyomuş, hatta 10 gün kadar önden gidiyomuş:P
  senin doktor gibi, benimki de bana 13le kapatalım ama 1-2 kilo üstüne belki ekleyebiliriz, çünkü zayıf başladın sen dedi. ama şartlar öyle gösteriyoki, ben bu 2,5 ayı 17 kiloyla kapatırım:P
  yürüyüs, hamile yogası, pilates gibi cokca planlarım vardı. Ama sabah 8, aksam 8 çalışıp eve gelince yemek yiyecek gücüm bile kalmazken nerde kaldı yürüyüs, nerde benim yogam, hani benim gençliğim anneeee :D
  belki diyorum dogumdan sonra bebişi babasına satar, hazır izinliyken gider sporumu yaparım, nasıl fikir ^.^

 4. Deniz diyor ki:

  Oncelikle yazini keyifle okudum.my clup world nerede ogrenebilir miyim ista yeni tasinmis biri olarak ??

 5. Chicthem diyor ki:

  Ne evliyim ne de hamile. Ama doğrusunu yaptigina inandigim insanların yazdıklarını okumak buyuk keyif. Herseyden once bu yazıyı okuduktan sonra sürekli ertelediğim, dondurduğum sporumu aradım hallettim.

  Tenk yu boom :*

 6. başak diyor ki:

  ne tatlisin sen! gelmiş geçmiş en başarılı hamile ve annesin bence!

 7. nurtatlisi diyor ki:

  azimlisin vesselam tebrixler cicim

 8. Merve diyor ki:

  Boom boyun kaç?

 9. Müge diyor ki:

  spor bizim kadınlarımız için sanıyorum “bir an önce kilo vermek ve eski haline dönmek için bebeğini bile düşünmeyen manyak anne”lerin yaptığı bir şey sanılıyor.

  Ne doğru bir gözlem, bunu kelimelere ne güzel dökmüşsünüz.

 10. Tünay diyor ki:

  Ben de doğumdan 15 gün sonra yürüyüşlere başladım 2.aydan sonra da spora başladım.Haftada 5 gün spor yapıyorum ancak sağlam besleniyorum aldığım 18 kg’u çoktan verdim ve bebeğin de kilo alımı çok iyi . Yeni anneler spordan korkmasınlar.Her yerde ezber olmuş ilk 6 ay spor yok diye,ne kadar yanlış annenin psikolojisi için de çok önemli.pt yoksa da al bebeğini her gün 1 saat tempolu yürü

  • styleboom diyor ki:

   oh ya iste bu:) evet bazi seyle royle yerlesmis ve oyle kaliplasmi ki ya kiramiyorsun ya da kirmaya kalktiginda suclu oluyorsun:)

   • funda diyor ki:

    slm boom ve tünay:)
    doğumdan sonra spora ne kadar zamanda dönebileceğim konusunda kafam çok karışık. şunu sormak istiyorum: yürüyüşte sonuçta terletiyor ve laktik asit salgılatıyor. bu bebeği etkilemeyecek kadar az mı? peki 2 ay sonunda tam anlamıyla kardiyoya geçince süt artık etkilenmiyor mu? ya da bebek alışmış mı oluyor. beni aydınlatın lütfen??

    • styleboom diyor ki:

     ben kendi tecrubemi ancak paylasabilirim. dogumdan sonra ben once yarim saat sonra 45 dakikalık yuryuslerimi hic aksatmadan yaptim ki bazen pusetle yaptigim da oldu. oyalanıp sallanmadan tempolu yurudum ama oyle nabzim yerinden oynayacak kadar da abartmadim. lohusalikta zaten inanılmaz bir terleme ve sıcak basma hali vardı bende, o yuzden bu yuruyuslerde daha da arttı. 2 ayın sonunda ise tam bir kardiyoya gecmedim hayır, 2 ayıns onunda doktoruma pilatese donebilir miyim dedim o da artık hareketleri zorlanmadan yapabilirsin dedi, fakat MyClub’daki spor hocam süt-laktik asit olayını yine de göz önünde tutalım dedi ve beni kardiyoya hemen başlatmadı, sadece pilatese başladık, karından ziyade kalça, sırt, bel için çalışıp, karnı d aonları kullanarak çalıştırmaya çalıştık. 1 ay kadar sonra bana hafif tempolu yürüyüşü de ekledi pilatesin üstüne, ama koşu vermedi. 3-4 ay sonra cardioyu programa eklesek de emzirmek öyle çok enerji alıyor ki bende pek cardio için hal kalmıyor açıkçası, pilatesimin üzerine tempolu yürüyüş ve strechingle bitiriyorum. kimi zaman yuruyusu yapmiyorum bile zira oglani pusetle hava aldiriren zaten yuruyorum, ve bu yuruyusleri de uphill yapmaya calisiyorum:) dogdugu ilk andan su zaman kadar da hala emzirdiyorum oglumu, sutu istememe, memeyi reddetme gibi sorunlar yasamadik bu sebepten:)

 11. Zeynep diyor ki:

  Instagram’da fotolara bakıp, StyleBoom doğumdan sonra daha fit, daha kadınsı, daha seksi gözüküyor diye düşünüyordum. Demek ki işin sırrı buymuş. :)

  • styleboom diyor ki:

   tesekkuler:) valla egitmenimin hakkını odeyemem bu anlamda, hem sutu bozmayacak sekilde hassasiyet gosterip hem oyle dogru hareketler secti ki demek ki ornegin kalcalarim hakikaten dogumdan onceye gore daha ince:))

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu