ost7li

Başlığa bakıp o da ne demek diyebilirsiniz:) “7″nin bu haftaki konuğu “hepimizin salonda sevdiği” Kaan Sezyum:p Mizahçı, yazar, çizer, stand-upcı, radyocu bu komikli ve kedili adamla ilk tanışmam 2003 senesinde olmuştu. ODTÜ’de ringe bindim, oturacağım koltukta sağlam okunduğundan olacak lime lime olmuş bir Yeni Harman:) Aldım, elimdeki sayfada Sezyum’un köşesi, gülmekten ölerek okuyorum, ama okuldayız ya kimse kendi kendine gülen birini garipsemiyor, bizim okulda kafası tam olan insan az zaten:p Durakta inip derse girip de öğrencilerle karşılaşınca, bi iki dakika dersi bırakalım çünkü ben gülme krizine girdim arkadaşlar, şu an size ne X ne Y anlatamayacağım demiştim. Bir sonraki ders bir ümit bana elinde onun köşesi ile gelenler olmadı değil;) İşte ben bu adamın mizahını sevdiğim kadar musiki paylaşımlarını da sevdiğimden, ne zamandır çok istediğim bir listeyi kendisine sordum: “7 orijinal film müziği” (soundtrack demedim dikkat ediniz:)) o da yaşasın ki cevapladı.

Şimdi söz Sezyum’da, işte dinlenmesi gereken 7 film, hemen altında youtube linkleri var, tıklayınca açılsa ne güzel olurdu di mi?! 

01bladerunner

1. Vangelis – Bladerunner – Ridley Scott: Ne kadar Vangelis’in albümlerini ve kullandığı tonları çok sevemesem de Bladerunner’ın müziklerine iş gelince “Ver de elini öpeyim abi” noktasına geldiğimi belirtmekte de bir beis görmüyorum. Geleceğin bunalımlı ve kimin replikan himin adam gibi adam olduğunu anlamadığımız dünyayı Vangelis’in sintisayzırları müemmel destekliyor. Deckard’ın balkona çıktığı sahne ve unutulmaz parça “Tears in The Rain” bu soundtrack’in gözbebekleri.

Link

02pulp

2. Pulp Fiction – Karışık – Tarantino: Baştan sona kitap gibi soundtrack. Diyecek hiçbir şeyim yok, her şey bu toplamada buluşmuş. Zaten Tarantino’nun da iyi bir görsel kolaj ustası olmasının yanı sıra iyi bir müziksever olması da hep bizim ve dandik tv programlarının işine yaradı. Bu albümdeki parçalar kadar çok ve çoğu zaman kötü kullanılan parçalar yoktur herhalde. Bu yönüyle de uzun vadede albümden tiksinebiliyorsunuz. Ama böyle bir durumda parçaları bir yıl dinlendirmek yeterli olacaktır.

Link

03boogie

3. Boogie Nights – Çırpmalı – Paul Thomas Anderson: Discolu, eğlenceli, keyifli, şöyle ilişki sırasında çalsa kimseyi bozmayacak şeyler arıyorsanız doğru adres. Kafası çok güzel, çok da eğlenceli bir toplama. 70’lerin sevişgen dünyasına müzikal bir yolculuk.

Link

04boat

4. The Boat That Rocked – Toplamalı – Richard Curtis: Denizde bir gemiden yapan bir İngiliz korsan radyosunun hikayesinin anlatıldığı filmde zaten bütün olay müzik! Hem keyifli bir film hem de keyifli müzikler dinlemek istiyorsanız feci şekilde öneriri. The Kinks, The Who, The Beach Boys, The Box Tops gibi 60’ların en iyilerinin hepsi bu albümde. Ayrıca Duffy’nin coverladığı Stay With Me de ağlatır.

Link

05fşruze

5. Neredesin Firuze – Toplama – Ezel Akay: Ezel Akay’ın kibar ama abartılı görselliği içinde harika bir müzik seyahati. Uzun yıllardır dönüp dönüp dinlerim. Hatta Ciguli’nin söylediği “Sabır” bence Göksel’in söylediği orijinalinden bile iyi. Tabii bunu dışında da Kara Sevda, Müslüm Gürses’in seslendirdiği Sensiz Olmaz ve Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Cem Özer ve tüm ekip tarafından seslendirilen Ya Evde Yoksan de bombadır.

Link

06starwars

6. Star Wars – Empire Strikes Back – John Williams – George Lucas: Orkestrasyon… Gerilim, duygu, neşe. Bir film müziğinde arayacağınız her şey değil mi? Hayır, üzerine destansılık ve tarif edilmesi çok zor bir güç duygusunu da koyun. Darth Vader, Imperial March olmasaydı, öyle çıkabilir miydi?

Link

07across

7. Across The Universe – The Beatles (coverları) – Julie Taylor: Müzik gruplarının filmlerini ve müzikalleri listeye almadığımdan arada böyle bir kural ihlali yapmak istedim. Ayrıca filmi izlemeyi de eğlenceli kılması açısından bu soundtrack’i kaçırmamanızı öneririm. Ayrıca filmdeki koreografiler ve görseller de yanıyor!

Link

Sezyum’a teşekkür ederek bitirirkeeen sıra sizde, önerileri alalım:)"Dinlemeniz Gereken “7″ Film:)" postu İçin 7 yorum yapılmış.

 1. hatice diyor ki:

  boom kill bill’in twisted nervesi efsanedir.<3

 2. Kübra diyor ki:

  Yann Tiersen tarafından yapılan Amelie’nin müziklerini de unutmamak gerek :)

 3. anne diyor ki:

  telekomünikasyon şirketinde olup ta bu videoları açamamak…

 4. Ezgi diyor ki:

  “Soul Kitchen” ve “Son Samuray” müzikleri de aklıma ilk gelenler benim..
  :)

 5. zeynep diyor ki:

  ilk fotoğrafta cd’ye yansıyan sen misin boom? :)

 6. Ebru diyor ki:

  Barfi filminin müziklerini tek geçerim:)

 7. Elçin diyor ki:

  Braveheart benim için bambaşkadır.

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu