sunnies2

Uzun süredir “7″ de tatile çıkmıştı, eh tatil onun  da hakkı:) Gönül isterdi ki geri dönüşünü “mutlaka uğranması gereken 7 tatil rotası” şeklinde yapsın Tulum’dan Cannes’a, oradan Havana’ya, hazır inmişken Acapulco’ya listelesin dursun. Ama maalesef öyle olamıyor:) O yüzden gelin “7″ serisini daha ayakları yere basan bir konuyla devam ettirelim: Doğru gözlüğü seçmek için 7 önemli nokta! Malumunuz güneş gözlüğü artık bir yaz aksesuarı değil, her mevsim kendisine yer var, o artık bir stil anahtarı, bir görüntü tamamlayıcısı, bir eski ozonlar böyle delik değildi dediğimiz anti UV kahramanı. Bunun yanında optik gözlükler de artık “döööğğğrt gööööz” alaylarına, inek yakıştırmalarına maruz değil, hatta gözün bozuk değilse bile “şekerim ben dinlendirici maksatlı takıyorum” hikayesiyle optik gözlüklerin sağladığı “cool”luğu takınabiliyoruz:)

Doğru gözlüğü seçebilmek için nelere dikkat etmeliyiz sormak için, işi gücü gözlük olan, Türkiye’ye en lüks, en trendy ve profesyonel kullanıma özel en spesifik gözlükleri bile getiren Turkuaz Optik‘in kapısını tıklattım. Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörü Alev Keskin de bana harika bir liste verdi. Listedeki bu 7 önemli ipucunu sezonun trendleri ile harmanlayıp indirimde süper bir parçaya yatırım yapmanın tam zamanı değil mi:))

sunnies4

1) Gözlük çerçevesinin yüzün büyüklüğüyle orantılı olması gerekir.
2) Buna karşın çerçeve şeklinin yüz şeklinin tam tersi olması tavsiye edilir.
* Oval yüzlere hemen her çerçeve uyar. Özellikle yumuşak köşeli çerçeveleri tercih edebilirler.
* Kare yüzlüler oval ve yuvarlak çerçeveleri tercih edebilirler. Köşeleri yumuşatmak için kıvrımlı çerçeveler yüze anlam kazandırabilir.
* Uzun yüzlüler ise enine hatları kısa olan, boyuna hatları uzun olan yuvarlak ve kare çerçeveleri tercih edebilirler. Böylece yüzün olduğundan daha kısa görünmesi sağlanabilir.
* Yuvarlak yüzlüler, köşeli dikdörtgen ve geniş çerçeveleri tercih etmelidirler. Ayrıca şakaklara doğru uzayan çerçeveler de daha uzun bir profil etkisi verir.
* Üçgen yüzlerde ise yüzün alt kısmındaki vurgu azaltılmalıdır. Üst hatları düz olan çerçeveler tercih edilebilir.
Gözlük yüze temas ettiği noktalarla uyumlu olmalıdır. Yanaklara ve şakaklara baskı yapmamalıdır.Alttan, üstten ve yanlardan ışık almayacak şekilde tam oturmalıdır.
3) Çerçeve renginin ten rengi ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.
4) Ayrıca gözlük seçimi sadece göz bozukluğunu düzeltmeye ya da güneş ışınlarından korunmaya yönelik bir seçim değil, kişinin kendi stilinin de yansımasıdır.
5) Gözlük kullanımı günlük kullanım ve spor esnasında kullanım olmak üzere ikiye ayrılmalıdır. Spor yaparken mutlaka darbeye ve kırılmaya karşı dayanıklı çerçeveler tercih edilmeli, günlük kullanımda ise hava şartlarına göre seçim yapılmalıdır. Örneğin çok güneşli ortamlarda koyu camların tercih edilmesi ya da kapalı havalarda ve iç mekânlarda daha açık camlı gözlüklerin kullanımına özen gösterilmelidir.
6) Güneş gözlüğünde numaralı cam kullanımı bir çok gözlük kullanıcısı için bir soru işaretidir.
Markalı bir ürün alıp, camlarını numaralı yaptırmak o ürünün cam özelliğini kaybeder mi? Belli patentlere sahip özel lenslerle üretilmiş gözlükler hariç (Vuarnet markası gibi), lisanslı güvenilir bir optikçide yaptıracağınız numaralı güneş camları aldığınız ürünün camından daha özelliksiz değildir. Aynalı bir cam tercih ettiğinizde bire bir aynı rengi uygulanamayabilir, ancak UV filtresi, polarize özelliği ya da fotokromik cam gibi bir çok seçenek eklenerek numaralı güneş camı üretilebiliyor.
7) Polarize cam /UV Filtreli (ultraviyole) cam ayrımı. Lisanslı optikçilerden aldığınız markalı her güneş gözlüğünde UV filtre vardır ve olmalıdır. Polarize filtre ise bir seçimdir. Polarize cam, deniz kenarında, karda ya da araba kullanırken yansıyan ışıkları engeller. Yansıyan ışıkların yüksek olduğu yerlerde bulunuyorsanız polarize cam tercih edebilirsiniz. Güneş gözlüğünün polarize olmaması gözü bozmaz, göz sağlığına zararlı değildir. Ancak UV koruma olmaması gözünüzde kalıcı zararlar bırakabilir.

Askılı fotoda soldan sağa:

Tom Ford // Dsquared // Chiara FerragnixItalia Independent // Italia Independent // Tom Ford // Tom Ford // Italia Indepenent // Urban Outfitters // Balenciaga

Kareli fotoda:

Üst ve alttan birinci kemik gözlükler Hally&Son"Gözlük Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken “7″ Nokta" postu İçin 6 yorum yapılmış.

 1. Esra diyor ki:

  Stili yansıttığı çok doğru, ama çok beğendiğim gözlüğün yüzüme olmaması, ah olmaması :)

 2. şeyma yıldız diyor ki:

  Ben de bir madde ekleyeyim mi boomcum, 8 yaşımdan beri yani 12 yıldır gözlük takıyorum bence her şeyde olduğu gibi bunda da en önemli şey aynaya baktığınızda işte bu diyebilmeniz ve rahat etmeniz yoksa gözlük çekilir dert değil sevmeden

 3. Yücel Optik diyor ki:

  HARİKA öneriler!

 4. Ayrancı cilingir diyor ki:

  Çok güzel bilgiler vermissiniz teşekkür ederim. ..alırken dikkate alacağım

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu