babyboom 18aylık renkli zebra, bebek odası, 18 aylık bebek, renkli zebra, bebek kıyafetleri

Aylardan Nisan’dı, ben oğlumun  doğumdan itibaren fotolarına bakıp bakıp bir anormal hüzünleniyor, bir yandan da 1. yaş günü için fena heyecanlanıyordum. Zaman nasıl geçiyordu, hem de bir güne 24 saat yetmiyor, neredeyse 25. saate uzanıyorken. Gerçekten zaman nasıl geçiyordu? Bak şimdi bunu yazarken geçiyor, sen okurken geçiyor, İstanbul’un aptal trafiğinde, hayatında aslında hiç önemi olmayan şeylerin yine de sıkabildiği canında, her hadi deyip de bir defa daha ertelediğin planlarında akıp gidiyor. Aylardan Nisan’dı, ben minnoşumun 1. yaşını hepinizle kutladım. Ve şimdi kendisi 1.5 yaşında:) Her ay görmeye alışkın olduğunuzdan bu uzun aranın sonunda belki siz de özlemişsinizdir diye buradan merhaba desin istedim, çünkü artık diyebiliyor “deraba”. 1 yaş adı üstünde “1″ o yüzden kutluyoruz ama 1 tam 1 bölü 2 bir başkaymış; anlayan, anlatan, çat pat konuşan, oyun kuran, sana  yaptıran,  sana gözünün bebeğinden taaa içine giden yolu bulup öyle bakan bir insancık çünkü o 1 tam 1 bölü 2.

Bir kaç saatten epey bir kare çıkardığımı düşünüyorum, artık oğlana poz verdirmek kolay değil:) Dahası hareket hızını yakalayacak sensor teknolojisi bence henüz geliştirilemedi kamera dünyasında! Bir durmak, bir oturmak, bir saniye susmak (ki bi de tam konuşsa ne olacak bilmem) yok, neyse ki kitap saati var:) 

babyboom 18aylık 10ay

Bu postda sizinle daha önce şu postumda paylaştığım odasında oğlanın kendi kendine takıldığı halini fotoğrafladım. Gördüğünüz gibi odanın artık biraz şaftı kaydı, ne kadar toplarsan topla her yerden bir şey çıkıyor. Yastıklar her daim yerde, hadi piknik yapıyoruz da desem ilk önce yastık ve kaplanını getiriyor, hadi resim yapalım desem de!

#babyboom bir kitap hastası, sakinleşmek için en büyük ilacı da kitap, sabah kahvaltı öncesi, akşam yatmadan önce de ilk istediği kitap. Masalların hepsi benim uydurmam olduğu için açıkçası kitap seçiminde artık hikayelere değil, illustrasyonlara daha çok dikkat ediyorum. Masal kitaplarının çizimleri benim için ayrı önemli çünkü oğlum henüz hiç TV izlemedi ve o sebeple çizgiden karakterleri ancak kitaplardan görebiliyor. Çok zamandır rafımızda bulunan Büyük Resimli Sözlük ve İngilizce-Türkçe kelime kartları önceden pek keyif almasa da şu sıralarda en hevesle vakit geçirdiklerinden.

babyboom 18aylık 00

Erkeklerin genetik kodunda mı var nedir diyeceğim (ama ben de çok meraklı olduğumdan bu seksist yaklaşımı reddediyorum:)) #babyboom  da en çok “ababa ve bop” seviyor. Bu ikisi dışında en çok sevdiği şey ise kesinlikle resim yapmak, özellikle aydede, yıldız ve leylek çizmek, çizdirmek:) Pastel boya hiç sevmiyor, ya kuru kalem olacak ya sulu boya.

babyboom 18aylık 12

Oğlum flörte bayılıyor:) Yukarıdaki surat size anlatsın! Ne marketten, ne uçaktan, ne sokaktan bir sevgili yapmadan dönemiyoruz. Napicim ben:o Örneğin beğendiği bir kız olursa (ki yaş aralığımız biraz yüksek) ona taş veriyor, evet evet oğlan “tektaş” olayını şimdiden çözdü, sadece taşın pırlanta olması gerekliğini henüz bilmiyor (neyse ki:o) Ortamdaki herkesin gönlünü yapmayı biliyr; mesela makas al diyorum yanağımdan bir makas alıyor, eğer etrafta başkaso varsa olardan da alıyor ki gönülleri kalmasın:p Bir de “abi” hastası, her ortamda kendimize önce bir abi bulup ne yapıp edip onun kendisiyle oynamasını sağlıyor. Bu aralar buna bir de mahcubiyet eklendi, önce bakış atıp sonra geri dönüş alınca utanıp sırıta sırıta bacağıma yapışır, kirpiklerini kırpıştırır oldu.

babyboom 18aylık 09 ay

1.5 yaş iyi hoş ama şu herkesin korkunç hikayelerle anlattığı 2 yaş sendromunun sinyallerini de ara ara  görmüyor değilim:o İnadım inat bezli totom iki kanat halleri bazen en sevdiği şeyde bile beliriyor. Bir de 18 ayla birlikte iyide iyiye gelen anneyi kaybetme korkusu şu an bizi en zorlayan şey, kaçmadan evden çıkmam, bacağımda sürünen bir oğlan çucuğu olmadan evde iki adım atmam zor. Daha komiği: makyajım! Bir bakıyor bende makyaj var, anlıyor ki dışarı çıkacağım, koala gibi yapışıyor:) Makyajımı Cafe Nero’larda ya da dikiz aynasında yapmaya başladım:o

babyboom 18aylık 08

Doğdu doğalı Türkiye’nin bir o şehrine bir bu şehrine seyahat ettiğinden olacak “uçak” ve “babul” da bizim en sevdiğimiz şeyler:) Herkesin ama herkesin bavuluna el atan oğluma belki kendi bavuluna razı gelir de boyunun 3 katı bavulların peşinden koşmayı bırakır diye Renkli Zebra‘nın acayip şenlikli çanta koleksiyonundan böyle cici bici bir trolley edindik. Kullanmak için seyahat bekledi mi? Tabii ki hayır:) İçine koymak üzere kıyafetten daha güzel bir şey buldu:

babyboom 18aylık 07

Kendisini! :) Ama madem kıyafet konusu açıldı bu ara yeni olayımız çekmeceyi açıp kendi istediği şeyleri kendi istediği biçimde giymesi. Bazen çok absürd olsa da çoğunlukla ilginç ama süper uyum yakalıyor arkadaş, oleey:) Yeşil ve sarı en sevdiği renkler-annesi gibi mavi hastası, kırmızı olsun beş kuruş fazla olsuncu değil. Kareler ve çizgiler çok ilgisini çekiyor, bir de üzerinde figür olan üstler, sadece kendininki değil herkesinki! Sokakta bir anda miyavlayan bir #babyboom görürseniz bilin ki tshirtünüzün üzerinde “kedi”, “bumbum” derken duyarsanız bir tarafınızda kalp şekli var demektir:)

babyboom 18aylık 05

Müzik aletlerine de inanılmaz düşkün oğlan ama müzik yapma amaçlı değil:o Oyuncak müzik aletlerini değil ama dev çelloları, piyanoları görünce çıldırıyor:)

babyboom 18aylık 01

Motorsporlarında motor, araba ve bisiklet sıralaması yapabilirim. Bu yaz babası bisikletin arkasına bir bebek oturağı takdırdı, Caddebostan sahilin gediklisi oldular. Kask ise bisiklette güvenlik amaçlı alındıysa da gördüğünüz gibi direksiyon başında da…

babyboom 18aylık 03

…kaplan sırtında da kullanılabilirmiş!

babyboom 18aylık 06

Hadi büyük abi gibi ol dediğimde #babyboom nedense bunu sandalye ya da koltukta “düzgünce” oturmak olarak düşünüyor:) Tabii sonrasında onun üzerinden bodoslama atlama kısmını saymazsak:)

babyboom 18aylık 04

Sonuçta o bir “süperkahraman”, düşüp kafasını yaracak hali yok ya:)

babyboom 18aylık 02

Hala desteksiz, pışpışsız mışıl mışıl uyumak yok:( Olsun ne yapalım:)

Bir bebek neden güzel biliyor musunuz, çünkü insana yeniden “insan” olmanın ne olduğunu öğretiyor; koklamayı, duymayı,  bakmayı değil görmeyi, çok minik bir şeye kahkahalar atmayı, düşünce geri kalkmayı, keşfetmeyi, sıradan sandığın bir şeye olağanüstü heyecanlanmayı! Sanıyoruz ki biz ona birşeyler öğretiyoruz, oysa bahaneyle o bize “insancılık” öğretiyor; buna hep böyle romantik şeyler değil hayır buna bencillik de dahil, buna hayatta kalmaya çalışmak da dahil:) Buna  “yılmamak, pes etmemek, yapmak” da dahil:)

#babyboom’un bir sweatshitü var, arkasında “Never Grow Up, It’s A Trap!” yazıyor. Büyümekten kaçış yok ama içimizdeki bir yerde keşke çocukluğumuzdan bir tutam tutabilsek hep, o tuzağa her iki elimizle ayağımızla düşmesek en azından.

Bornoz, Pijama, Yastıklar, Yastık Oyuncaklar, Kıyafet, Duvar Kağıdı, Battaniye, Nevresim Renkli Zebra

Kask Decatlon

Ev Ayakkabısı Deichman

Peluş Oyuncaklar Toyland (doğumgününden kalma)

Kitaplar Remzi, Amazon, D&R

Oyuncaklar Imaginarium, Lego, Fisher Price, Matchbox"1 Tam 1 Bölü 2" postu İçin 28 yorum yapılmış.

 1. esra diyor ki:

  Derabaaa kucuk bey ozlemistik sizii :)

  Ve derabaa guzel anne size bisey sormak istedim benim oglum 14 aylik kitap almak istedim ama uzerlerinde hep 3 yas yazdigindan biraktim sizin tavsiye edebileciginiz bir seri falan varmi acaba ve
  siz kitaplarinizda sesli kitap mi tercih ettiniz bebeginizin dikkatini cekmesi icin sevgiler

  • styleboom diyor ki:

   kitap secerken ben yas araligina bakmiyorum pek. resimleri, hikayesi, harfler,n buyuklugu, eglenceli olmasi benim için yeterli. sesli kitap da almışlığım var müzik çalan, hayvan sesi çıkaran gibi ama çok değil çünkü istemsizce onlara basıp durmakla geçmesinden de bizim bir şeyle ruydurmamızı daha keyifli buluyorum:)iş bankası yayınları, remzi, pearson, baya seviyorum.

 2. Sinem.Y diyor ki:

  Gördüğüm en güleç yüzlü bebek babyboom :) ( ona hayranım..) Bu özelliğinin ona kimden geçtiği ise gayet belli… Birde sondaki etkileyici cümleleriniz… Gerçekten keyifle okuduğum bir post oldu.. Yüreğinize,kaleminize sağlık :)

 3. Ece İnce diyor ki:

  Aman Yarabbi, nasıl da tatlı bi adam oldu bu kuzu ya.. Resmen gözümüzün önünde büyüyor :)
  Allah sağlık, mutluluk, huzur versin kuzuya da size de:)

 4. Nafiye diyor ki:

  Gözlerim doldu okurken .ne güzel anlatmışsın! ne güzel bir çocukla beraber tekrar büyümek

 5. Alew diyor ki:

  Her bir karesine ba-yıl-dım !! Babyboom’un o tombik yanaklarını gördüğümde salyalarım akıyor :) O yanaklardan ısırık almalıyım boom :) Böyle tatlı bir anne ve tatlının tatlısı oğlu maşallah size. Nice mutlu yaş dönümlerine. öpücükler

  • styleboom diyor ki:

   tesekkur ederiiz:) o da simdi yanaklardan makas almayı ogrendi kimi gorse makas aliyor bi tane de sizden alalaim:))

 6. SelenK. diyor ki:

  Babyboom un daha nice güzel yaşları, muhteşem yılları olsun inşallah :) Oğlumla aralarında 1 ay var, yazdıklarını okurken belki de bu nedenle o kadar duygulandım, o kadar bizim evden – bizim haylazdan birşeyler buldum ki sevgili Boom, ellerine sağlık :)

 7. NAR diyor ki:

  41 kere maşallah.babyboom yüzünde gülücükleri eksik olmayan bir bebek.hep mutlu:) tıpkı annesi :) benim oğlum da babyboom gibi neşeli olsun diye dua etmiştim hamileyken.kabul oldu sanırım;ancak 2,5 aylık boyunu aşacak kadar da asabi

 8. tARChIN diyor ki:

  Ahhh o ayaklar beni benden aldı. Nice güzellikler senin olsun Babyboom :)

 9. pisimel diyor ki:

  Babyboom o kadar tatlı ki…. Bizim minnakla birgün tanışırlar umarım :)) İzmir’e bekliyoruz efenim :)))

 10. bahar y. diyor ki:

  Babyboomu bir gorsek isira isira bu tatliligin hesabini bir sorsak :)

  • styleboom diyor ki:

   ahahah bazen yolda çevirip hakikaten de sıkıştıran takipçilerim oluyor, oğlan pek mutlu oluyor yeter ki kıslar onu sevsin:)

 11. nunu diyor ki:

  tam bir boğa burcu erkeği,yerimmm :)))

 12. ebru diyor ki:

  Yıllardır hep bakıyorum sana boom, hatta senden hediye parfum kazanmisligim bile var :)
  Oglunun anne karnindaki hali dahil, (benim gobekte kocamandi)her halini kendi ogluma benzetip, cok buyuk bir heves,ilgi,heyecan duyuyorum kendisine karsi. Hala tv izlememis olmasina hayret etmedim, cunku bunu senden ve esinden beklerdim. 16 yasinda bir erkek annesi olarak bugunlerden aldigin hazzi daha uzun yillar alacagini garanti ederim. Coook derinden bir sevgiyle opuyorum kuzunu. Masallah’i da suraya yapistirdimmiii hah tamam ;)

 13. rana diyor ki:

  merhaba boom
  bu postun sana biiiir sürü soru getireceğini biliyordun değil mi? :) işte bunlardan bazıları:
  1. bebeğin için aldığın kitapların, dinlettiğin müziklerin vs isimlerini bizimle de paylaşır mısın, çünkü öyle dışı janjanlı içi boş kitap var ki kafam karışıyor :(
  2.babybooma hiç tv syrettirmediğini yazmışsın,aslında artık çoğu anne baba bunu biliyoruz ama çaresiz kalıp seyretmesine izin verdiğim öyle çok zaman oldu ki bu yaşına kadar,1,5 yaş, çok ama çok vicdan azabı duyuyorum.sence çok mu geç kaldım bu konuda :(
  3. onunla oynadığın değişik yaratıcı oyunlar var mı mesela, paylaşır mısın?
  4. emzirmeyi bıraktınız mı, ya da nasıl bırakmayı düşünüyorsunuz? bu çok zorlu bir mücadele mi gerçekten
  5. morhipoya ne zaman yeni styleboom ayakkabılar gelicek acaba, şöyle kışa yakışık şıklık ve asillikte..meraklardayım
  çook teşekkürler

  • styleboom diyor ki:

   merhabaa:) evet bliyordum ve bekliyordum
   1. o kadar çok ki ama kitapda yaş aralığına bakmadan seçim yapıyorum, hikayesinde naiflik olsun diyorum ama önceliğim daha çok harflerin büyük yazılmış ve illustrasyonların net, keyifli, sevimli ve renkli yapılmış olması.zaman içinde ya oğlumun ilgisini çeken obje, hayvanlara(örneğin uçakları seviyor, atlara ve köpeklere bayılıyor ) göre ya da onunla bir şeyi ilk kez deneyimleyeceksek(örneğin yüzme) ona onu anlatabilecek kitapları tercih ediyorum. Remzi’nin çocuk bölümünde, İş Bankası Yayınlarında, tubitak yayinlarinda Amazon’da çok vakit geçiriyorum. Pearson’ın kitaplarını da pek beğeniyorum. Müzik konusuna gelince orada bazısı beni baysa da her tür müziği dinletiyorum, alternatif rock da dinliyor benimle, Orhan Gencebay serisi de dinliyor, Mozart da, 80′lerde dinliyor. Daha çok bebekken klasik, caz ve türk sanat müziği dinletiyordum. mazhar Fuat Özkan şarkıları ve barış manço’nun beşikten 77′ye şarkılarını ritim tutma açısından seviyorum, onlara tepkisi hep daha fazla oluyor oğlanın. Bir de şarkılara ben de eşlik ediyorsam ve dans ediyorsam daha çok katılıyor ya da kulak kesiliyor. Özellikle dinlettiğim çocuk şarkıları yok şu hep bildiklerimiz dışında, tekerlememsi türkçe ve ingilizce şarkılar dinliyor tabii.
   2. hep ne derler hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsın. TV işi benim tercihim o konuda özellikle çok hassasiyet gösterdim ki evet gerçekten kurtarıcı, o yola gireceksen şimdi artık pek çok şeyi “bilen” bir yaşta olduğu için bebeğin tabii biraz zorlanacaksın. atıyorum yemek yedirmek için TV seyretmişse daha zor olacaktır çünkü bağlantı kurmuştur artık yemek ve TV arasında diye düşünüyorum. bebeklere alışkanlıklarını bıraktırmak anneyi telef etmekten geöiyor maalesef o yüzden dediğim gibi olur olur ama or olur sanıırım. belki bu konuda uzmanlara başvurup nasıl bir taktik izlemeniz erektiğini sormalısınız.
   3. oyun bulmak oyun yaratmak resmen mesai benim için. bu konuda internetten çok faydalanıyorum çünkü artık onlar için de kitap alamayacağım doğrusu:))) evde atılacak her nesneye önce acaba bundan bir oyun çıkar mı diye bakmanı öneririm. oyuncaklarına bir de başka perspektiften bakmanı zaten bu yaş itibariyle oyunlarını geneld ekendi kuruyor bizimki ama oyunu sık sık değiştirmek gerekiyor çabuk sıkılıyorlar. bence bir kaç atölye vs.ye katılabilirsen oradan güzel şeyler öğrenebilir evde uygulamaya veya farklılklar katarak yeni oyunlar yaratmaya yardımcı olur. dış dünyaya benzer oyunlar yaratmaya çalışıyorum bazen. örneğin geçen gün eve dönmeden araba yıkamaya girmiştik eve gelince tüm arabalarını toplayıp, legolarını da alıp banyoya gittik, orada bir araba yıkama istasyonu kurduk, bir toz alma fırçasını ben döndürdüm, sırayla arabalarını ondan geçirdi köpükle yıkasdı, duruladı vs. o anda aklıma gelen bir şeydi ama çok eğlendi.
   4. bıraktık, 1 yaşı itibariyle bıraktık. zaten azalan sütüme destek devam sütüne geçiş yapmayı düşünüyordum, sonra ikisini bir arada yapmaya boşuna ağız alışkanlığı gibi devam etmesine gerek olmadığına karar verdim. bizimki o konuda çok inat yapmadı ama ilk zamanlar hep gülen çocuk biraz mahsunlaştı, sanki hüzünlü bir ifadesi vardı, gün boyu durup durup gelip göbeğimi açıp kafasını üstüne koyup hmmm hmm filan yapıyordu ben de çok üzülüyordum çünkü çok net bir ten teması ihtiyacı oluyor halen. biraz birlikte yatarak, banyoyu küvet yerine beraber yaparak onu atlatmaya çalıştık. ha ne oldu mesela asla emzik almayan babyboom kendi kendine nasılsa kullanılmadığı için dolabının içinde bi köşede duran emziklerden birini aldı ve kendi emmeye başladı. şimdi de uyuyacaksa mutlaka emzik istiyor ama gündüz hiç aklına gelmiyor. şimdi yeni mücadelem biberonu bıraktırma ki o daha zor olacak gibi gelmeye başladı çünkü yaş büyüdükçe bağımlılıklar daha zor bitiyor.
   5. bir ayakkabı koleksiyonu hazırlamak beni hakikaten çok yordu, mutalak üretici ile oturmak, anlatmak, sürecin içind eolmak gerekiyor, o koleksiyon için haftada 2-3 kez ataşehirden taaa mertere gidip bali kokularıyla ve trafikle darmadağın olarak eve dönüyordum o y
   üzden bu sezonu es geçmem gerekti, belki yılbaşı için olabilir ama:) bekleyiniz:))

 14. Reyhan Yilmaz diyor ki:

  Öncelikle 41 kere maşallah. Sonra da bu duvar kağıdını nereden aldınız Allah’ınızın aşkına :) Haftalardır elimde fotoğrafla bu duvar kağıdını arıyorum ama puantiyelilerin hepsi simetrik, insanın gözünü yoracak cinsten. Ama sizinki çok güzel. Yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • styleboom diyor ki:

   merhaba reyhan hanım tesekkur ediyorum. bizimki biraz daha kar yagiyor havası veriyor aslında. renklizebra.com ‘dan mail ya da mesaj araciligi ile duvar kagidi ornekleri isteyebiliyorsunuz onlar da maile gonderiyorlar:)

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu