acer00

Bu sabah itibari ile karlar altında kalıp “Beyaz Şehir” adının hakkını veren Belgrad’dan merhabaa merhaba:) Önce belki farketmiş olduğunuz zorunlu aranın sebebini anlatayım: 1 hafta önce #babyboom grip olur, fena ateşlenir, bendenizin koynunda uykusuz geceler sonunda o iyileşir ama ben! Haliyle eve girdi mi herkesi ziyaet etmeden gitmeyen bu meret 2. kurban olarak beni seçer, ben de her biraz iyi hissedince kalkıveren gezenti bir tip olduğumdan Çarşamba itibari ile iki seksen devrilirim. Fakat o da ne, çook önceden planları yaplmış Belgrad seyahati de gelip çatmıştır:) Serumları, iğneleri yiyip; greyfurtları narları bütün olarak sindirip, ayvanın artık kabuğu çekirdeği tüyüne kadar kaynatıp içip; zencefille kafa yaptıktan sonra Cuma uçağa binilir! Ve işte burada Belgrad’dayım. Bu post ise ne zamandır yazılmış yayınlanmayı beklerken kendini bu hikayenin içinde buldu, iyisi mi biraz ona dönelim.

acer02

#babyboom ‘un 20. ay itibari ile tabletle tanışması kararımı uygulamaya geçmek ama aynı zamanda bir taşla iki kuş vurmak yani bana da faydası olacak bir şey edinmek derdindeyim. Daha hafif, daha pratik, daha halıda da otursak yerde de yuvarlansak, kucak kucağa da olsak kulanabileceğimiz; ama benim de seyahatlerde ya da dışarıda daha rahat post girebileceğim, okulla ilgili exceldi, matlabdı işleri daha kolay halledeceğim o yüzden klavyesi olan bir şey! Acer Switch 10 hem hafif oluşu, hem ister tablet ister notebook olarak kullanılabilirliği ve hem de 3 farklı poziyonda duruşu ile benim tercihim oldu.

acer04

#babyboom bu yeni tanışıklıktan çok memnun, şimdilik haftada 2 kez günde 10 ila 15 dakika ile sınırlı bu zamanından keyif alıyor:) Ama ben bu tanışıklığı bu aya kadar ötelediğim için yine de mutluyum uzuun süre de böyle çok kontollü ve çok sınırlı devam etmeyi düşünüyorum.  Bir de bana fayda yaratacakşekilde örneğin yemek yedirebilmek için, uykuya geçmesi için ya da yapması gereken herhangi bir şey ile intileyerek ya da onu kolaylaştıracak şekilde kullanmıyorum.

acer01

Peki biz neleri seviyoruz:)

Öncelikle zaten çok sevdiğimiz şarkı işi artık bir de görsellendiği için videolar minnoşumun gözdesi. Çocuk şarkılarını animasyon şeklinde izleyebileceğimiz pek çok kanal var ama “Barefoot Books” bizim favorimiz! Şiddetle tavsiye ederim:) En sevdiğimiz videosu ise “If You’re Happy” :) #babyboom şimdiden pek çok dilde merhaba demeyi öğrendi bile:p

Pocoyo TV de diğer favorimiz ama hiç bitiremiyoruz çabuk sıkılıyor

My Baby Fireworks isimli aplikasyon, Lego Duplo aplikasyonları, Ladybird’un Baby Touch aplikasyonu, Kids Play & Learn aplikasyonunun özellikle yapboz kısımları, Fisher Price’ın Shapes&Colors gibi pek çok aplikasyonu, My Baby Piano favori uygulamalarımız:) Burada bir de not bu appların hepsinin “gerçek” versiyonlarını şu yaşa kadar çoktan yaptık; yani şekiller-renkler-hayvanlar-yapboz-lego oyuncakları-15′e kadar saymak-piyano ya da müzik aletleriyle tanışmak gibi zaten öğrendiğimiz şeyleri içeren uygulamaları tercih ettim; yeni bir şey öğrenmek için-bu bir hayvan ismi bile olsa- uygulamalara ya da videolara başvurmayı düşünmüyorum."If You’re Happy and You Know It" postu İçin 16 yorum yapılmış.

 1. esmin diyor ki:

  Peppa Pig’i şiddetle tavsiye ederim. Bebişlerde bağımlılık yaratıyo. Üstelik bebeğiyle izlemek zorunda kalacak ebeveynler düşünülerek yetişkinlere yönelik espriler de yerleştirilmiş içerisine :)

  Yalnız söylemeden edemeyeceğim; Acer kullandığınıza pek inanasım gelmedi. Ücret karşılığı gibi geldi bu bana açıkçası.

  • styleboom diyor ki:

   tavsiye için tesekkur ederim. diger konuya gelince kullanmadigim/deneyimlemedigim hicbir urun bu sayfalarda maalesef yer almaz, almıyor. Acer’i da yaklaşık 4-5 aydır kullanıyorum.

 2. Zübeyde diyor ki:

  Bir tablet reklamı için 18 aylık bebeğin bilgisayarla tanışmış olma olasılığından çok raahatsız oldum. Bu sitede pek çok insan sizi takip ediyor tavsiyelerinize kulak veriyor tablet reklamını çocuğunuz üzerinden değil kendi deneyimlerinizden yapsaydınız daha doğru olurdu. 18 aylık bir bebeği televizyon, tablet, cep telefonu her türlü ekrandan uzak tutmak gerekir. Zaten ben sizin çocuğunuza bunu izletirdiğinizi de düşünmüyorum ya da öyle ümüt ediyorum. Şimdiye kadar postlarınızda gördüğümüz özeni keşke bura da görebilseydik…
  İyi Günler..

  • styleboom diyor ki:

   öncelikle bir ürün hk reklam yazısı yazacaksam bunun için babyboomu kullanmaya gerek yok, dediginiz gibi kendi deneyimlerimi de yazabilirdim. ama bu alanda ben arzu ettigim ve paylasmamin da uygu olacagini dusundugum her konuda yaziyorum. advertorial isbirliklerim icin “projeler” sekmesine bakabilirsiniz.
   tablet-bebek olayına gelince bu bence her annenin kendi kararı, sizin cocugunula ilgili diger yondeki kararınıza saygı duyarım. ben de sonucta eline verip al takıl cocugum yapmiyorum. örneğin yemek yerken asla, uykudan önce asla, yapması gereken bir şey ile intileyerek ya da onu kolaylaştıracak şekilde asla. haftada 2 kez gunde 10 ila 15 dk arası zaten yazmis oldugum cok basit applardan (ki bunların hepsinin elle tutulur hali çoktan yapmış, öğrenmiş olduğumzu şeyler) ya da sevdigi sarkilarin videolu halinden birlikte bakıyoruz, bunu yaparken ben sürekli onunla konuşuyor, gördüğü şeyi etrafındaki şeylerle ilintileyerek anlatıyorum. hemen akabinde de onu kapatıp ya oyunlarına ya kitaplarına dönüyoruz. etrafındaki herkes, anne-baba-dede-teyze-hala-kim ama kim varsa; dışarıya bir yere oturmaya gittiğimizde neredeyse tüm maslardaki tüm çcoukların elinde görüyor, o gördükçe ve ben kesin yasak diyerek onu bir obsesyona çevirmesindense bu şekilde olmasını daha doğru buldum. 20. ayda bu şekilde başladım:) televizyon benim kontrolümde değil, ne hızı, ne program akışı, ne reklamlar ne de verdiği ince mesajlar (alt metinle rolsun, alttan gelen müzik olsun) ama bu benim kontrolümde süre, akış, tarz olarak o sebeple de içim rahat. zaten biliyorusnuz babyboom konusunda fazlasıyla hassasım. pek cok ebeveyn tablet ve TVyi kendşne fayda olarak bence yanlis sekilde (ama onlarca dogru ise bana bir sey demek dusmez) kullanıyor, ben burada nispeten daha uygulanabilir bir secenegi kendi tecrubemden yola cikarak anlatmaya calistim.

 3. zuhal diyor ki:

  boom erken değil mi tablet için? ben dört yaşa kadar ötelemeyi düşünüp üzerine yazılar yazıyorum. Acaba çok mu katıyım???

  • styleboom diyor ki:

   bu bence her annenin kendi kararı. ben de sonucta eline verip al takıl cocugum yapmiyorum. örneğin yemek yerken asla, uykudan önce asla, dışarıdayken bana rahat versin de iki lokma yemek yiyeyim, arkadaşlarla sohbet edeyim diye asla, yani yapması gereken bir şey ile intileyerek ya da onu kolaylaştıracak şekilde asla. haftada 2 kez gunde 10 ila 15 dk arası zaten yazmis oldugum cok basit applardan (ki bunların hepsinin elle tutulur hali çoktan yapmış, öğrenmiş olduğumzu şeyler) ya da sevdigi sarkilarin videolu halinden birlikte bakıyoruz, bunu yaparken ben sürekli onunla konuşuyor, gördüğü şeyi etrafındaki şeylerle ilintileyerek anlatıyorum. hemen akabinde de onu kapatıp ya oyunlarına ya kitaplarına dönüyoruz. etrafındaki herkes, anne-baba-dede-teyze-hala-kim ama kim varsa; dışarıya bir yere oturmaya gittiğimizde neredeyse tüm masalardaki tüm çcoukların elinde görüyor, o gördükçe ve ben kesin yasak diyerek onu bir obsesyona çevirmesindense bu şekilde olmasını daha doğru buldum. 20. ayda bu şekilde başladım:) televizyon benim kontrolümde değil, ne hızı, ne program akışı, ne reklamlar ne de verdiği ince mesajlar (alt metinle rolsun, alttan gelen müzik olsun) ama bu benim kontrolümde süre, akış, tarz olarak o sebeple de içim rahat. zaten biliyorusnuz babyboom konusunda fazlasıyla hassasım.

 4. Selin diyor ki:

  Merhaba,
  Ilgili bir anne oldugunuz icin soruyorum; bu yasta bir cocuk icin tablet dogru mu? Pedagoglar cizgi filmi bile pek onermiyorlar sanirim normal yetiskin filmlerden daha cok siddet icerdigi icin.

  • styleboom diyor ki:

   bu bence her annenin kendi kararı. ben de sonucta eline verip al takıl cocugum yapmiyorum. örneğin yemek yerken asla, uykudan önce asla, dışarıdayken bana rahat versin de iki lokma yemek yiyeyim, arkadaşlarla sohbet edeyim diye asla, yapması gereken bir şey ile intileyerek ya da onu kolaylaştıracak şekilde asla. haftada 2 kez gunde 10 ila 15 dk arası zaten yazmis oldugum cok basit applardan (ki bunların hepsinin elle tutulur hali çoktan yapmış, öğrenmiş olduğumzu şeyler) ya da sevdigi sarkilarin videolu halinden birlikte bakıyoruz, bunu yaparken ben sürekli onunla konuşuyor, gördüğü şeyi etrafındaki şeylerle ilintileyerek anlatıyorum. hemen akabinde de onu kapatıp ya oyunlarına ya kitaplarına dönüyoruz. etrafındaki herkes, anne-baba-dede-teyze-hala-kim ama kim varsa; dışarıya bir yere oturmaya gittiğimizde neredeyse tüm maslardaki tüm çcoukların elinde görüyor, o gördükçe ve ben kesin yasak diyerek onu bir obsesyona çevirmesindense bu şekilde olmasını daha doğru buldum. 20. ayda bu şekilde başladım:) televizyon benim kontrolümde değil, ne hızı, ne program akışı, ne reklamlar ne de verdiği ince mesajlar (alt metinle rolsun, alttan gelen müzik olsun) ama bu benim kontrolümde süre, akış, tarz olarak o sebeple de içim rahat. zaten biliyorusnuz babyboom konusunda fazlasıyla hassasım.

  • çiğdem balkaya diyor ki:

   buradan yorum yazıp eleştirmek ve o erken değil mi bu geç değil mi diye yorum yapmak ne kadar kolay öyle değil mi? herbirimizin hayatta yaptığı seçimler nasıl farklıysa çocuklarımızı yetiştiriliş şeklimizde öyle farklı. Anne olmadan önce atıp tuttuklarımın aslında ne kadar yanlış olduğunu öğrendim. Herkesin koşulları farklı. Yanında anneanne-babaaane-yardımcı olmadan geçen gün ile yalnız geçen günler arasındaki fark, annenin ruh halinin bebeğiyle oynarken ki önemi,bebeğini yalnız büyüten bir annenin ‘o kahve’yi içebilmesinin, ‘o dergi’ye göz atabilmesinin öneminin ne demek olduğunu biliyorum. Kendi ölçütüm şu; kızımla geçen bir günün sonunda içimin ne kadar rahat olduğu, onun nasıl birgün geçirdiği, ona neler kattığım, o gün birlikte ne kadar güldüğümüz… Kimseye açıklama yapmak mecburiyetinde de olmadığınızı düşünüyorum çünkü hiçbir konu bu kadar hassas değil bir anne için…

 5. serap diyor ki:

  boom ne yaparsan guzel yaparsin seni cok seviyorum.merak ettigim tek bisey var nasil boyle planli programli olup herseyi yetisrirebiliyorsun. ben cok beceriksizim sanirim.2 aylik bi anneyim ve yemek-temizlik dahi yapamiyorum bebekten dolayi:(

  • styleboom diyor ki:

   annem annem canım annem sagolsun:)) sakın üzülme ve kendini de üzüp telaşa sokma bundan dolayı, senin bence şu an tek sorumluluğun bebeğini güzelce büyütmen, 2 ay daha çok küçük, kim varsa etrafında o sana yardımcı olmalı çünkü sen şu ana bir hayatta kalma, hayata tutunma mücadelesisinin başrolüsün:) evet eminim bunu sadece yeni anne olanlar anlayabilir, eskiler ya çoktan unutuyor, erkekler hiç anlamıyor, 3-5 tane büyütüük diyenlerin kibriyle baş edilmiyor:) ama ne yapalım bırak dağınık kalsın!

 6. aslı diyor ki:

  boomcum bu aralar deli gibi uygun kullanışlı bir laptop arıyorum bu postun da aceri gördüm daha önce de başka bloglarda gördüm hepsinde anlatım çok hoşuma gitti fiyatına da baktım gayet uygun geldi fakat bu kadar çok bloglarda görünce reklam olmasından dolayı bi güvensizlik oluyor bende. gerçekten memnun musun? öğrenciyim rahat pratik sağlam olsun yeter bana. ne diyorsun?

  • styleboom diyor ki:

   öncelikle kullanım açısından: yani hafif, pratik, işlemcisi hızlı, hafızası geniş yani memnunum. ama memnun olmadığım kısımları da var: mesela ekran olarak küçük olması beni özellikle excelli işlerimde zorluyor, gözlerim ağrıyor biraz. oysa bu ekran kucuklugunun blogun gorsel islerini yaparken beni zorlayabilecegini dusunmustum ama cozunurlugu o kadar iyi ki hayir orada sıkıntı cekmedim. ikincisi USB girisi az, yani bir USB dagiticisi almak zorunlu, bironceki bilgisayarımın her yerinden USB girisi oldugu icin o rahatliga alismisim. microsoft app store bir google play store ya da apple store kadar cok secenege sahip degil, ama hemen her seyin bir muadii var, yine de ben bu applara cok aliskinim onlarsız yapamam dedigim seyler varsa ve bucihaszı oncelikle “tablet” olarak dusunuyorsan onlari bir check et derim:) benim app ihtiyacım genelde telefonumdan karsiladigim ve burada sadece babybooma uygun applar indirdigim icin o konuda sıkıntı cekmediö:))) umarım yardımcı olabilmisimdir.
   sevgiler

 7. Aslı diyor ki:

  Boomcum üşenmeden açıkladığın için çook teşekkür ederim çok naziksin

 8. zuhal diyor ki:

  öncelikle soruma cevap verdiğin için çok teşekkürler boom. Maksadım eleştirmek değil anlamak ve bu dönemde -oğlum bir yaşında- benimle aynı durumda olan annelerin neler yaptığını öğrenmek. Nihai kararı vermek bana kalsa da etrafı gözlemlemek en iyisi diye düşünüyorum. Açıklaman çok güzel ve mantıklı .Seni yargılamak gibi bi hadsşzlik olamaz ,kimse bir başka anneyi yargılamamalı çünkü yorumlarda okuduğum çiğdem balkaya ve serap bana beni hatırlattı:)

 9. Selen diyor ki:

  Her eleştiriye bu kadar nazik ve yerinde cevap verebiliyor olmanı cok takdir ediyorum yıllardır Boom.
  #babyboom icin bu kadar özverili olman da ayrıca şahane bir durum. Elbett her anne kendi bebegi icin en iyisini yapar/yapmaya çalışır ve karar onundur ben de herkese saygı duyuyorum, kimi zaman onaylamasam da.
  Kızımı ben de herturlu parlak ekrandan 1,5yasina kadar şiddetle uzak tuttum. Ama yalnız su dediğin ulasamayip tutkuya dönüşme halini yasadım ne yazık ki. Keske akıl edip kontrollü bir sekilde kendim alıştırsaydım.
  Simdi 3 yaşı bitmek uzere, artık tv telefon tablet heryerimizde maalesef. Bastan sıkıp sıkıp sonra bırakınca simdi kurallarım cok anlamsız geliyor haliyle ama yine de en azından ne izliyorsa ne oynuyorsa yanında oturup gösterip tanıtıp hikayelestirip anlattığım icin azıcık icimi rahatlatıyorum.

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu