A model walks the runway in designs by Donna Karan at her fashion show during Mercedes-Benz Fashion Week in New York.

Uzun yıllar Styleboom’da moda üzerine kendi dilimden, hafif iğneli, bol bilgili pek çok inceleme yazısı yazıyordum. Bu yazıların çoğu dergi ve gazetelerde de yayınlandı. Blogların dili ve blog takipçisi evrildikçe, benim takipçilerim de daha çok talep ettikçe bu postlar yerini daha çok “benim”le ilgili postlara bıraktı; ne giydim, nasıl giydim, nereye gittim, ne önerirdim. Aslında stile dair postlar modaya dair postlardan daha fazla olmaya başladı. Geçen hafta bir Boomerın bana master tezinde bir inceleme yazımı kaynak olarak kullandığını ama linkini bulamadığını söyleyen maili gelince bu yazılarıma geri döndüm; okurken öyle eğlendim, keyif aldım ve özlediğimi anladım ki sanıyorum modayla ilgili bu postlar dizisine yeniden dönmeliyim dedim. Ve işe yeni bir konu ile buradayım, ara ara eski olanları da tazeleyip yeniden koyacağım, inanın bunu aslında sırf kendime yazdım o yüzden okursanız ne güzel, ekleyecekleriniz olursa ne mutlu :)

Senenin başında hemen herkesi şok eden bir haberle Mercedes-Benz’in 7 yıldır ana sponsoru olduğu ve büyük destekler sunduğu New York Moda Haftası’ndan çekildiğini duymuştuk. New York moda arenasında deprem etkisi artçılarla devam etti; artık moda haftası Lincoln Center’da da olmayacaktı (bizim gibi deneme yanılma ile senede  bir yer değiştirmediklerinden tabii bünyesi alışkın değildi NY’un “lokasyon” belirsizliğine), erkek moda haftası da geliyordu üstelik (Milan’dan neleri eksikti?), ne çok şey değişiyordu. Peki ama neden ve nasıl en büyük sponsorlarını, bir otomotiv devini kaybetmişlerdi? Ekonomi sayfalarındaki  “otomobillerin pazarlama anlayışı değişti” şeklindeki zarif açıklamalar, bu bir boşanma değil evliliğin yeniden evrimi tonundaki (nedir yani bir nevi seviyorum ama başkalarıyla da görüşelim durumu mu:)) yanında BoF’un oldukça sarsıcı iddiasına göre sebep New York Moda Haftası’nın artık yeterince “cool” olmadığı idi.

nyfw_uncool2

Düşünün bir kere dünyanın en önemli tasarımcılarının, en büyük moda evlerinin, en çok satan dergilerin editörlerinin, en fazla arzu edilen koleksiyonlarının, makyaj ve güzellik trendlerini belirleyici global markaların podyumlardan, kulislerden ve ön sıralardan aktığı bu “dünyanın en büyük moda olaylarından biri” artık hiç de cool değildi. Bu iddia NY’un moda haftası için hala Mercedes-Benz ayarında dev bir sponsor bulamayışı ile iddia olmaktan çıkıp, hepimizde bir “acaba mı”ya dönüştü bile. Yine üst segment bir otomotiv markası olan Cadillac’ın fırsatı değerlendireceği düşünülüyordu ama Cadillac “bireyselliği, özgünlüğü, risk alışı ile daha genç ve bağımsız girişimci moda tasarımcılarına her zaman destek olmak isteriz” diyerek New York Moda Haftasının artık bu heyecanı vermediğini satır aralarında açıklamış oldu. Bir zamanlar sponsorların orada olmak için yarıştığı NY şimdi sponsor arayışındaydı. New York şehri ve Amerikan Moda Konseyi moda haftasını kendisi bir başına üstlenip altından kalkamaz mı elbette kalkabilir, ama arzu edilmek, istenmek ve yarışılmak hissi ne olacak?

nyfw_lincoln

-Lincoln Center

Fashion Week Location

-Bryant Park

Son dönemlerde pek çok “gelecek vaad eden genç moda tasarımcısı”nın özellikle West Village ve High Line çevresinde loftlarda, özel alanlarda, çatı katlarında düzenlediği özel defile ya da sunumlarına kolaylıkla büyük sponsorlar bulmaları da bu iddiaları destekler nitelikte. Zaten moda elitleri değil ama modayı artık sokakta gören ve modanın genlerini değiştirenler daha en başta Bryant Park’tan Lincoln Center’a yani Manhattın’ın daha üst bölgesine taşımanın NY Moda Haftası’nın büyüsünü kaçırdığını sıkça belirtiyorlardı. Amerikan otomotiv endüstrisinin en büyüklerinden Lexus 2011′den bu yana “MADE Fashion Week” denen ve NY Moda Haftası ile aynı dönemde downtown muhitlerde düzenlenen, genç ve gelecek vaad eden tasarımcılara kucak açan  “alternatif” moda haftasının sponsoru. Söylentiye göre Mercedes Benz, 2009 yılında Milk Studios tarafından başlatılan bu alternatif moda haftasının başlığında yer almak istiyor. Her ne kadar MADE biz kar amaçlı bir oluşum değiliz, NY Moda Haftası’na rakip değiliz, bir uptown downtown savaşı ise söz konusu bile değil dese de işi “para yapmak” olan devler gözlerini neden MADE’den alamıyor o halde:) Örneğin American Express’in de NY Moda Haftası sponsorluğundan çekilip MADE Moda Haftası’nındaki sponsorluğuna tam gaz devam ettiğini belirteyim.

nyfw_made

Peki New York Moda Haftası’nı artık “cool” bulmayan Mercedes-Benz’in uncoola giden yola hiç mi katkısı yok? Pazarlama ve reklam anlayışını bir düşünelim; belki de büyük balıklar büyük balıklarla takılır hissini veren partileri, defileden defileye, partiden partiye lansman modeli arabayla tasarımcıları, editörleri, ünlüleri ve bloggerları taşıyıp aynı tipik görselin sürekli servis edilmesi, kreatifi ararken “kreatif” olmaktan uzaklaşan, genç ve hip olanı “sıradan” pazarlama anlayışına iten bir moda haftası reklamcılığı, elitist etkinliklere destekler ve böyle devam eden liste. Oysa Mercedes Benz NY Moda Haftası’nın ilk sponsorluğunda AMG model araçlarından birini “Fashion Force” polis arabası kılığına sokup, NY sokaklarında “stylish” bulduğu herhangi birini arabaya atıp en önemli defileye sokan, önemli bir tasarımcı ile tanıştıran; moda haftasının mutfağını anlatan; yaratıcı,  interaktif, high end ama genç bir anlayışla; tasarımcılarla ortak yaratıcı işbirlikleri ile New York Moda Haftası’nı daha da konuşulacak ve imrendirecek taktiklerle işe başlamıştı.

nyfw_tarih

Yine de yüzümüze “popüler” olanın düşüşünü görünce yerleşen o kıskanç şarklı gülümsemeyi de hemen yerleştirmeyelim: otomotiv endüstrisi hala moda ile çok ilgili ve modanın olduğu, yaratıldığı, konuşulduğu yerde olmak istiyor; sadece pazarlama ve moda ile linklenme algısını değiştiriyor, bir şovu satın alacağına bir araba modeli ile bir moda tasarımcısını ya da koleksiyonu birbiri ile bağdaştırmayı “genel sponsorluk”lara tercih ediyor, ki bu daha niş daha hoş ve çok daha kreatif.  Sektörün taze kan ihtiyacını görüyor ve genç isimlerin peşinden gidiyor.

Aslında özetlersek anladığım şu ki  “İstanbul Moda Haftası” kesinlikle daha cool:)

New York Moda Haftası’nın Tarihi: İlk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında Paris’e seyahat edemediği için defileleri seyredemeyen moda elitlerini düşünerek “Basın Haftası” adı altında düzenlenen bir etkinlikdi NY Moda Haftası. Moda iletişimcisi Eleanor Lambert hep Fransız tasarım ve moda evlerinin konuşulmasına da itiraz ederek adını “Basın Haftası” koyduğu bu etkinlikle Amerikalı tasarımcıları moda yazarlarına tanıttı. O zamana kadar hiç dikkat çekmeyen pek çok Amerikalı  tasarımcının işleri öyle çok beğenilmiş ki normalde sadece Paris koleksiyonlarına yer veren dergiler sayfalarını Amerikan modacılarına da ayırmaya başladı. 1994 yılında moda haftası Bryant Park’a taşındı. 2009 krizi bir çok tasarımcının çadır defilelerini kaldıramayıp özel sunumlar yapmasına sebep oldu. Büyük bir sponsor arayışı ve yükseliş bu arada başladı. 2010 Şubatından bu yana NY Moda Haftası Lincoln Meydanı’nda düzenleniyor. Eylül’de ise NY Moda haftası yine yer değiştiriyor ve “çift merkezli” oluyor. Eylül’de NY Moda haftası Tribeca Washington Street’deki Skylight Clarkson Square ve West 34′deki Skylight Moynihan Station’da iki ayrı defile ile start alacak. Kısacası NY Moda Haftası “downtown”a iniyor, bakalım orada biraz olsun “serin”leyebilecek mi:)

Kaynak: WWD, Business of Fashion (BoF), Büro24/7"New York Moda Haftası Mı? Hiç Cool Değilsin!" postu İçin 4 yorum yapılmış.

 1. defne diyor ki:

  ben ilk olarak ifw’i anlattığınız postunuzu okudum, vay be dedim, defile böyle izlenir. şimdi artık çıtam çok çok yükseldi, instagramda fashion bloggerları gördükçe çok gülüyorum. ‘gayet yenilikçi, harika kumaşlar’ vb. diyorlar, 2 de fotoğraf tamam…sadece tanıtımlara gidiyorlar, ig’de reklam tamam. kulvarlarınızın ayrılması lazım, siz daha çalışkan daha özenlisiniz. daha az oldu, çok çok çok daha :)

 2. Egeli Kafası diyor ki:

  Styleboom,

  Kesinlikle bu tarz postları daha sık görmek istiyorum. Çok fazla görsel koyup sadece 2 cümle yazan bloglardan sıkıldım. Yıllar içinde çok fazla blog takip ettim. Hala takip ettiğim blog sayısı ise emin ol çok az. İnstagram’dan takip ettiğim ama ikinci kez bloğuna girmediğim çok blogger var.

  Yazamaya devam et, akademik dilde de yaz. Seni okudukça yüksek lisansımı moda üzerine mi yapmalıyım diye düşünüyorum.

  Sevgiler,

 3. ırmak diyor ki:

  işte özlediğim styleboom!

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu