vita kin 00

Çok ama çok uzun yıllar önce Solohov’un “Don Hikayeleri”ni okurken yazarın doğayı ve karakterleri aktarmak üzere yaptığı muazzam tasvirlerin arasında bir Kazak askerinin “kaput”unun tasvirini de satırlarca okuduğumu hatırlıyorum. Dikişi, kalıbı, düğmelerinden birinin hafif sıyrılmış metal boyası. Sonraki sayfalarda Don nehrinin donduruculuğuna içimi üşütecek kadar sahici tasviri yanında çiftçinin karısının kabarık kollu, işlemelerle döşeli elbisesini de. Rus edebiyatını çok sevmemle Rus folklorik giyimini eşdeğerde sevmem belki de sırf Solohov yüzündendir bilmem:) Ulyana Seergenko’ya nasıl bayıldığım malumunuz, henüz sadece bir sokak stili neferiyken ve tasarım yapmıyorken bu blogda yerini almıştı. Ve işte şimdi yeni aşkımla karşınızdayım: Vita Kin!

vita kin kolaj

Paris Moda Haftası’nın en çok konuşulan isimlerinden olan Vita Kin moda eleştirmenlerinin 5 yıldızını almadan çok önce sokak stilinin öncüleri tarafından aşkla kucaklanmaya başlamıştı bile. Uzun zamandır stil ikonlarının çoğunun Rus isimler olması da süreci hızlandırdı elbette. Buna Anna, Giovanna, Viviana gibi İtalyan moda elitleri de dahil olunca Vita Kin tam bir arzu nesnesine dönüştü. Ukrayna’da “vyshyvanka” olarak adlandırılan bol nakışlı tunikler ile başlayan hikaye bugün uluslararası alıcıların çılgın gibi verdiği sipariş listelerine “Kasım sonuna kadar kusura bakmayınız” diye dönen iki üretim merkezli küçük yerel bir girişim ama dev bir isim olarak devam ediyor. 

vita kin 07

Kendisinin folk nouveau olarak tanımladığı, hayranlarının Chic Nationale diye etiketlediği, benim lüks bohem, modern folklorik ya da sadece “ne olur biri benim olsun” diye ifade edebileceğim tasarımlarının tamamı Ukrayna’nın yüzyıllık nakış ve dikiş geleneklerine dayanıyor. Her zaman bir Vita Kin tasarımı bulmak maalesef mümkün değil, bekleme listesi kabarık, sipariş onaylandığı anda ise kıyafetinizin hazırlanması minimum 21 gün sürüyormuş. Nakışların tamamı eski usül tekniklerle elde işleniyor ve her yeni işçi önce Kiev’de 1 ay süren bir eğitimden geçiyormuş.  Vita Kin bir moda portalına verdiği son röportajda kesinlikle bir moda devi olmak istemediğini, tek isteğinin sıcak kumlarda güneşin altında hayatın keyfini çıkarmak, Kiev’e gidip gelmek, yeni tasarımlar yaratmak ve onları instagramdan satmak olduğunu söylemiş ve eklemiş ” hiç moda dergisi almam ve okumam, onlarda olmakla da ilgilenmiyorum, röportajları sahte buluyorum, ben sokakta, bloggerlarda, modayı seven herhangi bir insanda kıyafetlerini görmeyi tercih ediyorum.”

Bir habere göre Vita Kin tasarımlarından bazıları yakında Polar Moda’da olacakmış, ben de 1500 sterlini penny penny biriktirmeye başlasam iyi olacak (der ve birikenler yine legolara, atolyelere ve çocuk kitaplarına gider:))"Obsessed: Vita Kin" postu İçin bir kişi yorum Yapmış.

  1. didem diyor ki:

    gökte ararken yerde buldum diycem ama o bizi bulmaz lakin en sevdiğim ve bu yaz deli gibi aradığım tarzda hepsi Vita Kin’i bilmem etmem ama bir an önce bu tarzların yaygınlaşması dileğiyle Kin’in ruhuna senin kalemine sağlık boom ;)

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu