wicked witch of the west

Oz Büyücüsü’nü bilmeyenimiz var mı? Filmini izlemeyen ya da kitabını okumayan, bir kez olsun Dorothy’nin kırmızı simli ayakkabılarından istemeyen? Sanırım yok:) Çünkü sanırım hepimiz hep hikayelerin “yalnızca bir tarafı”nı sever, dinler ya da biliriz. Olaylar diğerinin gözünden nasıl görünür, o diğeri hiç merak dahi etmeyiz, önemsemeyiz, hatta çoğunlukla bilmek de istemeyiz.

Bu kıyafetimle çekim yaparken kendime fon yaptığım ağacın sarmal dalları ile şakacıktan büyücü bir cadı pozu verdiğim o an size bu kitaptan bahsetmeyi kafama koymuştum: “The Wicked: Witch of the West. ” Gregory Maguire isimli bir yazarın hikayeyi bir de diğer taraftan dinlesenize dediği kitabı Wicked serisinin ilki.  Oz Büyücüsü’nde Dorothy, bir anda ortaya çıkan esrarengiz Batının Kötü Cadısı’nı eriterek yenmişti. Bu cadı ne de kötüydü? Peki aslında o kadar da kötü müydü, sahi kötülük nedir diye giriyor işe Maguire. Bu kitapta Oz artık hiç de Oz Büyücüsü’ndeki gibi değil, o saftorik Teneke Adam bile öyle değil. Bizim Batı’nın Kötü Cadısı bildiğimiz kadın ise henüz bir küçük kız çocuğu ve hep yanlış anlaşılan bir küçük kız çocuğu. Müthiş alegorilerle ilerleyen kitabı bitirmek çok kolay değil ama içindeki zekaya hayran olmadan duramayacağınızı garanti ederim:) Felsefe de var, mizah da var, politika da var, yüzleşme de var. Kısacası bu kitaptan sonra Dorothy’ci değil cadıcı olacaksınız:p Ben okuduğumda kitabın henüz Türkçesi yoktu, ama çoktandır Türkçesi de varmış, çeviri hali nasıldır hiç fikrim yok, onu da siz bana anlatın mutlaka!

sonbahar maksi elbise modelleri

İşte bu postta da karşınızda bir cadı, ama sor bir neden cadı olmuş. Sebepleri var! Saf sevinçlerinin yalancıktanlaştırılması, istemeyerek yaptıklarının suç sayılması, beceremediğinden olduramadıkları, insan olması sebebiyle istedikleri için utandırıldıkları, A dediğinin Z anlaşılması, attığı adımın hafiyelenmesi, bir ve tek olmak yaptı onu cadı. Saldırı altındaydı, savunmakla olmayacaktı, saldırmak gereği yaptı onu cadı. Anlaşılmıyorken anlatmaya çalışmak olmayacaktı, taş edecek kadar cadılaşmaktı çaresi, çare olarak cadılaştı. Çok yorulmuştu ama dinlenemeyecekti, çok kırılmıştı ama tamir edilemeyecekti; bir anlaşmaya varabilmek için oldu cadı. Kısacası hikayenin her iki tarafına kulak vermeden bilinmez kim cadı kim değil, kim neden cadı, kim neden cadı olmalı?

atatürk arboretumu fotoğraf çekimi besign jewellery yüzük polo garage maksi elbise

Fotoğraf: Özberk Baz

Lokasyon: Atatürk Arboretumu

Elbise POLO GARAGE Dress"Wicked Witch of the West" postu İçin 2 yorum yapılmış.

  1. Kübra diyor ki:

    Ah Boom, ne güzel anlatmışsın

  2. zuzuşka diyor ki:

    SAnrım benimde artık cadı olma zamanım geldi…

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu