merve odabasi planet quilt

Styleboom’u uzun süredir takip edenler zaman zaman özellikle yolun başında ve gelecek vaad eden genç tasarımcıları bulmayı, takip etmeyi ve onları sizlerle nefis fotoğraflar ve benim bakış açımdan bir hikaye ile buluşturmayı çok sevdiğimi bilirler. İşte bu postta adını sık sık duyacağımızdan emin olduğum çok yetenekli bir tasarımcının, Merve Odabaşı‘nın, 23. Koza yarışmasında 1.lik ödülünü kucakladığı “Yorgan” isimli koleksiyonuna yaptığımız editöryal çekimle karşınızdayız.

Devam etmeden önce minicik ama atom karınca enerjisine sahip #teamstyleboom ekibime saatler süren böylesi produksiyonları heyecan ve keyifle gerçekleştirmeme yardımcı oldukları için kocaman teşekkür etmek istiyorum öncelikle.

Merve Odabaşı burada önemli kısmını göreceğiniz bu ödüllü koleksiyonunda Türk kültüründe önemli bir yeri olan ve Osmanlı dönemine kadar dayanan bir sanattan ilham alıyor; unutulmaya yüz tutmuş, kabartmalı desenleri ve canlı renkleri ile muazzam  bir el sanatı olan Yorgan’dan. Ben bu koleksiyonu “Planet Quilt” ismini verdiğim bir fantastik hikaye ile süslemeye karar verdim. Gelecekten, uzaydan ya da bir başka şimdiki zamandan bu anın içine düşen kahramanımızın onu koruyan kabuğu yorganı aslında. Bizim dünyamıza ya da bizim anımıza alışıp adapte olduğunda kabuğunu atıyor ve o kabuktan kendine rahat ve sıcak bir yaşam alanı yaratıyor.

Merve Odabaşı‘nın bu koleksiyonunu, nostaljik el yapımı yorganların tasarımlarını, desenlerini ve motiflerini giysi tasarımına taşıdığı çağdaş bir ‘oversize sporty couture’ şeklinde tanımlayabiliriz.

Şimdi sözü Özberk’in fotoğrafları eşliğinde Merve Odabaşı’na bırakıyorum.

merve odabaşı koza koleksiyonu

StyleBoom: Merve bize biraz kendinden bahset. Nereden ne zaman mezun oldun, okul dışında ne tür tecrübelerin oldu?

Merve Odabaşı: Eğitim hayatım boyunca tasarıma hep ilgi duydum. İlkokul zamanlarımda bize gelen yaşıtım misafirlerin ellerine kalem ve kağıt tutuşturup resim yarışması düzenlerdim. Dedemde jüriydi. Ortaöğretim yıllarımda karakalem çizim yeteneğimi geliştirmek için özel eğitim aldım ve profesyonel olarak kara kalem çizimler, portreler çalışmaya başladım.

Lise eğitimimi Bursa, Yıldırım Kız Meslek Lisesi – Tasarım Teknolojisi (Grafik) bölümünde tamamladıktan sonra, üniversite eğitimim için hayalim olan ve eğitim almak istediğim Moda Tasarımı bölümünü seçtim. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü, Moda Giyim Tasarımı Ana Sanat Dalı bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra, 2013 yılı başında Moda Tasarımcısı Gül AĞIŞ ‘ın markası olan LUG VON SIGA ’da Tasarım Asistanı olarak göreve başladım ve 2,5 yıl çalıştım. Bu süreçte iş akışını, üretim planlamalarının nasıl olduğunu, teknik eğitimin pratiğe nasıl dönüştürüldüğünü öğrenmiş oldum.

merve odabaşı koza tasarım yarışması

SB: Moda tasarımcısı olmak istediğimi ne zaman, nasıl anladın ve bunu gerçekleştirmek için nasıl hazırlandın?

Merve Odabaşı: Tasarım oldum olası dikkatimi çekmiştir. Çizim hep benim bir parçam ve en büyük uğraşım oldu. Çocukluğumdan beri olan çizim hevesine annem engel olmak istedi ve başaramadı. Annem doktor vs..olmamı isterdi. Evdeki tüm defterleri saklamıştı bende gazete kenarlarına ve sigara kutusunun içindeki alüminyum folyo kağıdının düz beyaz yerine annemden gizli çizim yapardım. Çizdiğim bebek ve elbise tasarımlarını keserek kağıttan minyatür elbiseler çıkartırdım. Annem çizimden vazgeçemediğimi gördüğünde bana pastel boya ve resim defteri hediye etmişti. Dedemin de bana almış olduğu küçük bir dikiş makinem vardı. Bu dikiş makinesiyle oyuncak bebeğime küçük elbiseler yapmaya çalışırdım. Kağıttan takma kirpikler yapardım. Çocukluğumda da modaya ilgim vardı..

merve odabaşı yorgan koleksiyonu

Moda tasarımında beni çeken en önemli faktör, çizimlerimin, tasarımlarımın ve ortaya çıkarttığım çalışmaların hayata geçirilmesidir. Çalışmalarımda farklı, canlı ve dikkat çekici koleksiyonlar ortaya çıkartmak, bunları insanların üzerinde görmek bana mutluluk veriyor ve bu işi daha çok sevmemi sağlıyor. Sürekli gelişen, değişen ve her zaman içerisinde farklı tasarımlar ve renkler barındıran, insanların kendini mutlu hissettiği, onların görünümlerindeki değişimin en önemli parçalarından biri olan moda, bu gelişime ve değişime ayak uydurmak için beni her zaman heyecanlandırıyor.

merve odabaşı

Eğitim hayatım süresince ve sonrasında da kariyer gelişimimi bu yönde planlayarak bu hedef doğrultusunda sürekli çalışarak, araştırarak ve tecrübe kazanarak bu sektörde profesyonel olarak yer almak adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

notte aksesuar merve odabaşı çanta

SB: Burada çekimimizi yaptığımız koleksiyonunla Koza’da 1.lik ödülünü kazandın. Şimdi sırada ne var?

Merve Odabaşı: Yarışmanın bana sunduğu fırsatlardan gerek yurt içi gerekse yurt dışı eğitim fırsatlarını değerlendirmek öncelikli hedefim. Bu alanda kendimi geliştirmek ve hayalim olan gelecekte profesyonel olarak kendi markamı oluşturmak adına bu eğitimlerin önemli ve destekleyici bir etken olacağını düşünüyorum.
Her zaman yenilikçi, farklı ve yaratıcı fikirler ışığında, dikkat çekici kreasyonlar ortaya koymak öncelikli amacım ve hedefim olmuştur. Bu nedenle oluşturacağım bir sonraki koleksiyonumu da, hayatımızda, tarihimizde ve kültürümüzde önemli bir yeri olan, daha önce uygulanmamış detaylar içeren bir çizgide oluşturmayı hedefliyor, bu yönde araştırmalar ve çalışmalar yapmaya devam ediyorum. Adımın yaratıcı, orijinal ve kültürel detayların yer aldığı tasarımlarda geçmesini amaçlıyorum.

merve odabaşı detay

SB: Haliyle henüz çok genç bir tasarımcısın ve belki de zaman içinde çokca evrilecek çizgin,
yine de sormak istiyorum Merve Odabaşı şu an çizgisini nasıl tanımlar? Nasıl bir kadını giydirmek hayalindedir?

Merve Odabaşı: Tasarımlarımda, kadının doğal güzelliğini ve zarafetini ortaya çıkaracak detaylara önem veririm. Çalışmalarımda sadelik ve rahatlığı ön planda tutuyor olmam sebebiyle benim kadınım, hafta sonunu şık geçirmek isteyen, detayları, farklı çizgileri ve farklı olmayı sevenlerdir. Ortaya koyduğum tasarımlarda sade ve minimal çizgiler üzerinde dikkat çekici ve göz alıcı detaylar eklemeyi seviyorum.

merve odabaşı gül ağış

SB: Senin bir kıyafetini kimin giymesini çok isterdin? Ve bir ilham perin var mı?

Merve Odabaşı: Kate Moss, Rihanna, Lara Stone, Irina Shayk, Gisele Bündchen, Joan Smalls kıyafetlerimi taşısın isterdim. İlham perisine gelince; benim ilham aldığım kişilerden biri ise büyük sallantılı küpeleri, karikatürize 60′lar makyajı ve kısacık sarı saçlarıyla Edie Sedgwich.

merve odabaşı ve notte

SB: Buraya kadarki süreçte, ve sonuçta kucakladığın bu önemli ödüle giden yolda, “keşke”lerin ve “iyi ki”lerin neler oldu?

Merve Odabaşı: Keşke daha önce katılsaymışım. .. İyiki katılmışım… :)

SB: Genç bir tasarımcı olarak aldığın eğitim, bir koleksiyon hazırlama sürecin, daha yolun başında karşılaştıklarını dikkate alınca sence neler eksik, neler olmalı, neler eklenmeli Türkiye’deki moda eğitimine?

Merve Odabaşı: Bence uygulamalı eğitimler daha fazla olmalı. Başarılı öğrencilere yurtiçi ve yurtdışı kumaş, desen ya da giyim fuarlarına katılma imkanı sunulması, vizyonlarını ve bakış açılarını geliştirmeleri için oldukça yararlı olabilir. Öğrencilere, sektörün tanınmış markalarının iş akışlarını görebilmeleri ve daha iyi şirketlerde staj yapabilmeleri için bu kurumlarla iletişim konusunda bağlantılar sağlanması faydalı olabilir.

notte

SB: Cevaplar için teşekkürler. Hep sorduğum bir soru ile bitirmek istiyorum:) Bize aklına gelen ilk şarkıyı, ilk kitabı ve ilk filmi söylesene.

Merve Odabaşı: Şarkı: Pharrell Williams – Happy, // Kitap: John Verdon – Aklından Bir Sayı Tut // Film: Green Mile

merve odabaşı final 1

Sevgili Boomerlar size Merve Odabaşı’nı İnstagram ve Facebook’da @merveodabasidogu olarak takibe almanızı öneriyorum, ismini daha sık duyacağımızdan eminiim:)

Fotoğraf : Özberk Baz

Styling: Styleboom

Model: Jana Suchorova (Respect Models)

Makyaj : Ahmet Bilici – M.A.C Bahariye

Saç : Recep Bozkurt

Styling Asistanı: Seher Soydaş

İçerik Asistanı: Gizem Başustaoğlu

SPECIAL THANKS TO

Çekimde kullanılan kolye, bileklik ve saç süsleri için NOTT‘a

Çekim mekanı olarak bize terasını ve evini açan Alper Kotaman’a

Çekim yorganlarını sağlayan  “O kadar Tatlı Ki” nin sahibesi sevgili takipçim Hande Tunçay’a

çok çok teşekkürler"Merve Odabaşı ile “Planet Quilt”" postu İçin 4 yorum yapılmış.

 1. Selçuk Kara diyor ki:

  Koza Genç Modacılar yarışmasında en beğendiğim kreasyondu. Tasarım ve işçilik olarak çok başarılı ve hak ettiği değeri 1.’lik elde ederek aldı. Başarılarının devamını dilerim.

 2. Meral diyor ki:

  Tebrikler.Tasarımlarının devamını takip etmek keyif verecek.

 3. Burcu diyor ki:

  Dikişlerini,tarzını, kalitesini ve fikrini çok sevdim. Dünyaca ünlü markalardan bir farkı yok. Bence de bu ismi sık sık duyarız….

 4. Nesli diyor ki:

  Merhaba! Koleksiyona bayıldım, satışa çıkacak mı acaba? Çok teşekkürler

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu