mbfwi sudi etuz 3

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un 3. gününü de bitirip bu saatlerde klavye başında hem kendimi hem sizi moda haftasının ilk gününe götürmek niyetindeyim. Çok sevdiğim, son dönem favorim Sudi Etuz tasarımı içinde ilk defile için Zorlu PSM değil de Pera Palas’ın nefis ambiyansı içinde buldum kendimi. O dakikaya kadar kapanan yollar, enerji kongresi, ilerlemeyen trafikle başlayan can sıkıcı sabah, o dakikadan sonra LUG VON SIGA’nın İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonu için yaratılan bu ambiyansla sona erdi. Bu postta ilk günkü defilelerden notlarım ve yine en sonda ben ne giydim kısmı var:) 

Lug Von Siga - Runway - Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul - October 2016 Lug Von Siga - Runway - Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul - October 2016

Lug von Siga, Agatha Christie’nin Doğu Ekspresi’ne gönderme yapan yeni koleksiyonda, tasarımcısı Gül Ağış’ın  imzası haline gelen olağanüstü el işçiliğinin yenilikçi tasarımlarla harmanını,  nefis biye ve büzgü isciligini, naif baskıları, volan ve derin V yakaları doğal kumaşlarla hafif bol ve akışkan silüetlerde bulusturmus. Bana kendimi başak tarlalarında yüzümde hafif bir rüzgarla yuruyormusum hissiyatı verdi.  Geçen sezon “Frida İstanbul’da” isimli koleksiyonun devamı niteliğinde olan  “Agatha İstanbul’da” ile Gül Ağış trendlerle değil kendi imzasiyla guclenmis nefis bir koleksiyon sundu.  Moda haftasının açılışı böylesi güçlü bir koleksiyonla olunca tabii beğeni çıtamız da yükselmiş oldu:)

Arzu Kaprol - Presentation - Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul - October 2016

Pera Palas’ı bırakıp moda haftasının resmi alanı olan Zorlu PSM’ye Arzu Kaprol showu için hızla döndüm:) Kaprol’ü yeniden moda haftası takviminde görmek, hele de son dönemdeki pek çok projesinin çok heyecan verici olduğunu bildiğimden, beni pek mutlu etmişti. Ve Arzu Kaprol şaşırtmadı. “Life Print” isimli showda tamamı video mappingle büyülü bir atmosfere bürünen koca mekanda karşımızda yalnızca 3 adet model üzerlerinde 3D printing teknolojisi ile üretilmiş tasarımlar içinde bekliyordu. Bu 3 model ve 3 elbise teknolojinin modayla buluşması sonucu kalp, nefes ve iz ile başlayan, renk ve desenlerle değişen binbir değişik elbiseye dönüştü. Müziklerin de Mercan Dede’den olduğunu söyleyeyim. Olağandışı, yepyeni bir deneyimdi diyebilirim.

mbfwi 1. gun cihan nacar

Günün ve hatta moda haftasının tek  deniz giyimi defilesini Cihan Nacar yaptı. Beni takip edenler, mayo düşkünü olmamdan sebep büyük bir Cihan Nacar hayranı olduğumu bilir. Bu koleksiyonu da yine çok güzel, çok güçlüydü. Bu sezon hemen her parçada gördüğümüz çiçek ve nakışlarda oluşan aplikleri Cihan Nacar mayo ve bikinilerinde kullanarak üç boyut hissini taşıyan harika modeller yaratmıştı. Bunun yanında imzası sayılan sıradışı cut-out yani pencere tekniklerini yine harika kullanmıştı. Fakat bir mayo/bikini defilesi için çok fazla sayıda parça çıkardı podyuma, bu sebeple çok tekrara kaçtı ve ilk görüşte yaşadığımız o wow hissini bence maalesef söndürdü. Defilelerde daha az ve öz, koleksiyonun genel ruhunu ve çizgisini ifade eden hatta biraz daha teatral parçalar yer alınca bence çok daha başarılı bir sunum olmuş oluyor, sonuçta tabii ki satışta bunlar 40 parçaya da 80 parçaya da rahatlıkla evrilebilir. Bunun yanında özellikle geometrik ve monokrom  parçaların bazılarında kimi esinlenmeler gözümden kaçmadı:)

mbfwi 1. gun aslı alev

ASLIALEV markasıyla ilk defilelerini yapan Aslı ve Alev kardeşler podyumda Özge Ulusoy ve Miss Belçika desteği almalarına rağmen benim açımdan koleskiyonları hayal kırıklığı idi. Oldukça güçlü bir temadan -üzerindeni toplum baskısına karşı içindeki gücü farkederek zindirlerini kıran kadından- yola çıkarak oluşturulan koleksiyon tasarım adına çok şey vaad etmeyen, sıradan, kimi zaman materyallerin kullanım yeri ya da şekli sebebi ile vasatlaşan bir koleksiyondu. Bunun yanında koleksiyonda güzel bir bütünlük, harika kumaşlar ve iyi bir fitting gördük.

mbfwi 1. gun derya açıkgöz

Geçen yıl ilk defilesini yapan Derya Açıkgöz, bu koleksiyonu ile artık Hadise’nin kardeşinden bir tık öteye geçebilmişti. Doğrusu modern feminenin tam karşılığı olan koleksiyonun hemen her parçasını çok ama çok beğendim. Yine geçen sezon cool Versus kadınının neredeyse aynısını bol aynalı podyumuna taşıyan Açıkgöz bu defa bana çokça sofistike Raf Simons kadınını anımsattı, hatta bir ara Raf Simons’un Jil Sander için yaptığı son, Dior için yaptığı ilk defileye gittim geldim.  Fitting, form, kumas ve dikis konusunda ise koleksiyon kusursuzdu. Aksesuarlar ise yine kusursuz ve yekpare kesim formları ile çok beğendiğim Ekria’nın elinden çıkmıştı. Derya Açıkgöz bence çok yetenekli, müthiş bir gözü var fakat algısını yapılmış olanlara tamamen kapatıp kendi esin kaynaklarına ve ilham alanlarına daha çok çevirmeli diye düşünüyorum.

Mercedes-Benz Celebrates Bahar Korcan - Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul - October 2016

İlk günü müthiş bir kadının, bugün bu noktalara gelmemiz için elini, kolunu, bedenini taşların altına korkusuzca sokan, Türk modası için çok önemli yere sahip olan bir tasarımcının, Bahar Korçan’ın özel sunumu/sergisi ile bitirdik.  Bahar Korçan, “Toz” isimli koleksiyonunda insanın tozdan yaratıldığı ve toza dönüşeceği düşüncesini ve insanları birbirine bağlayan tek gücün sevgi olduğunu resim, heykel ve modayı sentezleyerek anlatmış. Tasarımcının kendi yazdığı bir şiirden yola çıkarak tablolara döktüğü desenlerden el boyaması ipekler zamansız tasarımlara dönüşmüş. Koleksiyon 3 yıllık bir emeğin sonucunda ortaya çıkmış..

Ve gelelim bana:) 1. gün ışıltısı bol lacivert bir görüntüye büründüm. Anadolu yakasından Avvrupa yakasına saat 10:00daki defileye yetişebilmek için saçımı makyajımı kendim yaptım. Bundan sonraki günler ise her zaman olduğu gibi MAC ve AVEDA’ya teslim olacağım:) Ben koleksiyonlara bol bol yorum yaptım, şimdi sıra sizde, ister defilelere, ister bana:)

mbfwi sudi etuz 2mbfwi sudi etuzmbfwi city ceren mercanlı trençkot

Fotoğraf: Esma Altay

Etek SUDİ ETUZ Skirt // Top FOREVER NEW Top // Trenç CITY by CEREN MERCANLI Trenchcoat // Çanta KIA ORA Bag // Ayakkabı CHRISTIAN LOUBOUTIN Pumps // Gözlük TOM FORD Shades "MBFWI SS17 | 1. Günün Ardından" postu İçin bir kişi yorum Yapmış.

  1. Anonim diyor ki:

    Özberk Baz reyizin fotoğraflarını özlüyoruz

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu